Газовият гигант представлява голяма на размери и маса планета, по-голямата част от обема на която бива заемана от газове като водород и хелий в течно или газообразно състояние. За газовите гиганти се счита, че имат ядро, състоящо се от силикатни скали и метали. То трябва да е достатъчно голямо, за да може силната му гравитация да позволи първоначалното концентриране на материал. За разлика от земеподобните планети, газовите гиганти нямат ясно изразена повърхност. Обикновено при изчисления на диаметъра, обема и повърхностната им температура бива използвано ниво в атмосферата им, което има налягане, съответстващо на земното „морско равнище“.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Как се казва най-голямата планета в Слънчевата система?
Газовите гиганти в Слънчевата система
В Слънчевата система са известни четири газови гиганта (наричани още юпитероподобни планети): Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
Юпитер и Сатурн са най-големите от тях и обикновено се считат за "истински" газови гиганти, тъй като те съдържат значителни количества на водород и хелий в своите атмосфери. Освен това, те имат масивни атмосферни облаци и явни атмосферни явления, като например големи черни петна и вихъри.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Уран и Нептун - ледените гиганти
Уран и Нептун формират свой собствен клас — ураноподобни планети или ледени гиганти — поради факта, че по-голямата част от масата на планетите е под формата на различни видове ледове и скални материали, за разлика от преобладаващите по маса газове в Юпитер и Сатурн. Уран и Нептун имат много по-малко водород и хелий, най-вече поради голямата си отдалеченост от Слънцето.
Колко години му трябват на човека да долети до Нептун?
Газовите гиганти представляват уникална група от планети в Слънчевата система. Докато Юпитер и Сатурн се отличават с масивни атмосфери, преобладаващо съдържащи водород и хелий, Уран и Нептун разкриват различни интересни характеристики като ледени гиганти.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата