Пролетта и есента са сезони, през които хронично болните най-често забелязват обостряне на своите заболявания. Част от тях са особено чувствителни към промените в температурата и атмосферното налягане в късна есен.
Ако знаете кои болежки се обострят в края на есента, може да предприемете навременни мерки и да не позволите да се превърнат в бреме за вас, влияещо на самочувствието ви и на начина ви на живот.
Страдащите от следните хронични болести трябва да внимават през есента:
1. Хроничен бронхит
Пациентите с това заболяване са особено чувствителни към студеното време и влагата. Респираторните вируси, намаленият имунитет през студените дни, липсата на слънчева светлина допълнително утежняват ситуацията. В малък процент от случаите причина за обострянето на бронхита са бактерии, което също следва да бъде проследено и лекувано. Страдащите от хроничен бронхит е важно да посетят проследяващия ги лекар за корекция в терапията и добавяне на необходимите витамини, както и да намалят контактите си особено с хора със симптоми на ОВИ, да ограничат тютюнопушенето и престоя в задимени помещения, да се обличат добре и пазят от преохлаждане.
2. Язва
Проблемите с храносмилателната система стават по-видни през есента. Зачестяват болезнените усещания при пациентите с хроничен гастрит и язва. Това налага да обръщат повишено внимание на начина си на хранене – вид на храната, количество, време за прием, да избягват пикантна и провокираща проблема храна, да приемат стриктно предписаните им медикаменти.
Най-добрите билки за засилване на защитните сили през есента
3. Артит и проблеми със ставите
Студът, влагата, липсата на слънчеви лъчи и съответно на витамин Д, застояването вкъщи неминуемо обострят болката и сковаността при хора, страдащи от заболявания на опорно-двигателния апарат, ставите и автоимунни такива като ревматоидния артрит. Важна е корекция в терапията и прием на добавки, обсъдени с проследяващия специалист, движение на открито с топло облекло, предпазване от преохлаждане, избор на удобни обувки и стелки, както и въздържане от прекалено физическо натоварване особено с тежести. Ако искате да спортувате, изберете каланетика, плуване, упражнения с ластици, със собствено тегло, а не с тежести, за да не натоварвате ставите допълнително.
4. Хронични заболявания на горните дихателни пътища
Хронични фарингити, синузити – студеното време е рай за тях. Преохлаждането, дишането на ледения въздух в късна есен и началото на зимата, мокрите крака са най-краткият път до събуждане на болежките. Важно е да се пазите – шапка, шал, топли и сухи обувки, да предприемете лечение при първи симптоми, да подсилвате имунната система, да се пазите от остри вирусни инфекции, както и да не се самолекувате, тъй като хроничните проблеми в горните дихателни пътища могат да доведат до остри такива в долните такива.
Какви храни трябва да присъстват на масата през есента за подобряване на имунитета
5. Цистит
Дамите, склонни към цистит или с хроничен такъв, трябва да бъдат много внимателни не само в края на есента, но и през целия зимен сезон. Предпазването е важно, тъй като циститът е упорито и болезнено заболяване. Топлите дрехи и топлите крака, както и билки или добавки, подпомагащи здравето на отделителната система, са средство за успешен контрол над заболяването и профилактика на обострянията.