Отговорното родителство е в основата на отглеждането и възпитанието на деца, които ще бъдат успешни граждани утре, променящи към по-добро наследената реалност и свят. Отговорното родителство не е лесна задача, тъй като обичта към децата прави родителите всепрощаващи, милостиви, глезещи, готови на всичко, за да видят щастието в очите на децата си. Това неминуемо води до грешки при възпитанието на децата, допускани от родителите, грешки, които могат да струват скъпо не само на семейството, но и на обществото като цяло, тъй като нито едно дете не е изолирано от обществото и не принадлежи само на семейството си. Грешките на родителите се плащат от всички, което прави отговорното родителство още по-важно. Ако знаем кои грешки при възпитанието на децата се допускат от всеки родител, до какво водят те и как да им противодействаме, можем много по-лесно да се научим да ги избягваме и минимизираме последствията от тях. Сред тези грешки са такива, в които всеки родител се разпознава, както и такива, които мнозина не считат, че се отнасят до тях и че ще си позволят да ги допуснат, докато не го направят.
Грешки при възпитанието на децата, които всички допускаме
Няма родител, който да не греши при оглеждането и възпитанието на децата си. Родителството е мисия, тайнство, които овладяваме с всяка стъпка на детето, с всяка грешка – негова или наша, за родителството инструкции няма и никога не сме напълно подготвени, дори да вярваме в обратното. Грешките, които допускаме, са очаквани, повтарящи се през поколенията и общи за всички родители, независимо от произхода, социалния им статус, гражданството. Защото тези грешки се допускат и от обич, а за обичта към децата няма разлика между родителите. Вижте кои грешки при възпитанието на децата неминуемо ще допуснете, ако все още не сте, и как да минимизирате щетите от тях.
Още: Папа Франциск: Много страни се нуждаят от мигранти
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Прекомерната предпазливост и предпазване на детето от всичко, което може да го нарани
Едно е да пазите детето си от трафика, изпращайки го до училище, друго е да го прикривате, когато е извършило нещо недопустимо, за да му спестите наказанието. Ако сте майка-орлица, която непрекъснато бди над децата си излишно, има риск да отгледате бъдещи граждани, неспособни да се справят сами в живота, изправени пред опасност. Ние израснахме на улицата, играейки там, сами. Да, времената са различни, но това не означава да проявявате свръх предпазливост. Часовник, телефон, които следят детето и с чиято помощ може да го откриете за минута, дрехи със светлоотразители, обучение по темите пътна безопасност и опасности, които дебнат на улицата, са напълно достатъчни, за да оставите по-големите деца да се прибират до дома с приятели, вместо да ги водите за ръка. Нещо повече – ако детето не е в началното училище, прибирането с мама за ръка може да е катализатор за подигравки от съученици, които да сринат самочувствието му. Дайте свобода и използвайте новите технологии, за да се чувствате спокойни къде е детето, без да го задушавате.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Желанието да се похвалите с отличник
Много родители са свръх амбициозни, те настояват децата им да са отлични във всичко и дори претрупват програмата им с курсове и уроци. Това е сред най-големите грешки при възпитанието на децата, които допускаме. Никой не може, а и не трябва да е едновременно велик художник и именит математик. Вижте какви са заложбите на детето, какво му се отдава, какво харесва и предпочита самото то, насочете усилията в посоката, а не го принуждавайте да е добър ученик във всичко. Все пак защо му е на математика да рисува? Помислете над това и загърбете свръх амбициите си.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Руснаци избраха войната пред детето си
Проектирате върху детето си своите цели, мечти и амбиции
Мечтали сте за големия екран, за роля в телевизията, за модната сцена? Не превръщайте детето си в заложник на неосъществените ви мечти. Всички родители виждат себе си, втори шанс за себе си в детето си, което ги прави неразумни по отношение на очакванията. Детето е ваше, но не повтаря вашето Аз. Оставете го да поеме в желаната от него посока и не го тласкайте към театъра, ако го привличат например планините.
Сравнявате детето си с други
Няма родител, който да не е казвал нещо от рода на „Виж Петърчо как слуша“, „Виж Елка как носи само отлични оценки“. Всяко дете е уникално, отделна вселена и сравняването с други особено когато не е в негова полза води до накърняване на самочувствието, неувереност, съмнение в собствената му значимост. Когато децата постоянно се сравняват с другите, може да им е трудно да се представят по най-добрия начин. Сравнението не мотивира. То ДЕмотивира.
Още: Как отглеждат деца в Тибет: Усмивка заради самата усмивка
Имате нереалистични очаквания
Ако детето ви не се справя с биологията изобщо, а вие го виждате като световно известен лекар, това би било проблем, водещ до неувереност у детето, разбитите ви мечти и надежди, неуспехи за него сега и в бъдещо време. Поставяйте си реалистични цели и имайте реалистични мечти, които са съобразени с интересите, уменията, знанията и способностите на детето.