Преди първото ползване спалното бельо трябва да се изпере на възможно най-високата температура. След това можете да сменяте чаршафите на всеки 2-4 седмици. Честотата на смяна зависят, от една страна, от сезона, от друга страна, важни фактори са и присъствието на домашен любимец в къщата, материалът на спалното бельо, както и потенето по време на сън.
Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Поспаланковците, които обичат да си лягат голи, също е добре да перат по-често спалното си бельо, тъй като няма пижама, която да поеме влажността на кожата. Ако пускаме някой ушатко да ни прави компания в лелото, най-добре би било да перете спалното бельо веднъж в седмицата. Същото важи и за хора с алергии и чувствителна кожа.
Още: Кърпите ще бъдат меки като снежинки: Сложете тази подправка в пералнята
1. Подготовка и сортиране на спалното бельо
Както и другите текстили у дома, спалното бельо подлежи на сортиране по цветове преди пране. Не е добре да комбинираме спално бельо и текстили с по-груби материи като дънки в една пералня, тъй като могат да наранят повърхността на чаршафите.
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Друг важен съвет е да не пълним пералнята до горе, за да могат тъканите да се изперат достатъчно добре и да остане въздух. Препоръчително е спалното бельо да се пере наобратно - с вътрешната част навън, както и със закопчани копчета и ципове. Това преотвратява попадането на други дребни части от прането, които после мислим за безследно изчезнали.
2. На каква температура да перете чаршафите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Памучни чаршафи - Препоръчителна температура: до 60°C
Обикновено памучните чаршафи са относително лесни за поддръжка и можете да ги перете на почти всяка настройка. Това е така, защото тъканта е доста издръжлива и може да понесе всякакви температури на пране. Прането при по-високи температури осигурява цялостно почистване и хигиена.
Още: Сложете дафинов лист в пералнята - няма да повярвате какво ще се случи
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Чаршафи от лен - Препоръчителна температура: до 40°C
Тъй като ленът е относително деликатен плат, често е най-добре да перете тези чаршафи на ниска температура и нежен цикъл, като вземете под внимание всички други специфични инструкции на етикета за грижа. Подлагането на бельото ви на горещо пране може бързо да доведе до увреждане на влакната и в някои случаи дори да доведе до свиване.
Бамбукови чаршафи - Препоръчителна температура: до 40°C
Когато перете спално бельо от бамбук, важно е да избягвате топла или гореща вода и вместо това да изберете хладка, която предпазва влакната на тъканта от повреда. Това означава да поддържате пералнята си при температура под 30°C и да я настройвате на щадящ цикъл. Спалното бельо от бамбук е известно със своите дишащи и влагоотвеждащи свойства. Прането при 40°C гарантира чистота и цялост на тъканта.
Още: Уют и топлина в леглото: Това са най-добрите чаршафи за зимата
Чаршафи от коприна и сатен - Препоръчителна температура: до 30°C
Поради деликатната природа на коприната и сатена, важно е пералната ви машина да е настроена към нискотемпературен и щадящ цикъл. В противен случай рискувате значително и непоправимо да повредите влакната. За да предотвратите закачане дори в хладна вода, може да е полезно да използвате и мрежеста торба за пране.
Спалното бельо от коприна изисква нежна грижа. Прането при по-ниски температури помага да се запази мекотата и луксозното усещане.
Още: Този евтин продукт ще върне първоначалната белота на чаршафите
Чаршафи от микрофибър - Препоръчителна температура: до 60°C
За да запазите нежните фибри на това спално бельо, можете да използвате перилен препарат за деликатно пране или за микрофибър на температура до 60 градуса.
Важно: Не използвайте омекотител! Въпреки че програмата за цветно пране или бельо е подходяща, модерните перални машини имат отделна програма за микрофибърен текстил.