Подобно на много от системите на тялото, дихателната система изпълнява своята дейност донякъде извън нашето съзнание, поне през повечето време. Почти не забелязваме 22 000 вдишвания, които правим средно всеки ден, докато не ни стане по-трудно да направим дори и едно. Постоянното излагане на дихателната система на външния свят я прави уязвима към бактериални и вирусни инфекции - като обикновена настинка и грип. И все пак, откакто има респираторни заболявания, хората използват лечебни билки за борба с тях.
Ето кои билки са най-ефективни за естествено справяне при първите симптоми на настинка и грип.
Астрагал
Някои билки се използват най-добре при първите признаци на заболяване, но астрагалът действа най-добре като превантивно средство. Лабораторните изследвания подкрепят това твърдение. Екстрактът от корен на астрагал подобрява функцията на белите кръвни клетки, като дори повишава нивата на антитела при здрави хора. Астрагалът може да повиши нивата на интерферони, имуноакивиращи протеини, които се борят с вирусни инфекции и тумори. Помага за предотвратяване на инфекции на горните дихателни пътища, особено при тези, които са предразположени към настинка и грип.
Астрагал може да се използва като чай, капсули или тинктура.
Ехинацея
Това диво цвете носи много ползи за здравето, включително намаляване шансовете ви да настинете. Ехинацеята подсилва функциите на тъканите и стимулира имунната система. Притежава мощни антибиотични и антисептични свойства. Пречиства кръвта и действа противовъзпалително. Полезна е при настинки, грип, пневмония и подобни състояние.
Ехинацеята е прочута като един от най-силните природни модулатори и стимулатори на имунния отговор на организма. Лечебните й свойства са познати от хилядолетия и са получили одобрение и признание и от съвременната медицина. Неслучайно тази билка е активна съставка в много лекарства, предназначени за подпомагане имунната дейност.
Ехинацея се приема като чай, тинктура или капсули.
Бъз
Зрелите плодове от бъз са богати на витамин С и антиоксиданти. Проучвания установяват, че сиропът от бъз помага за намаляване на продължителността на симптомите на настинка и грип. Препаратите от бъз могат също да намалят подуването на лигавиците и така да облекчат запушването на носа и синусите. По този начин ще намалят кихането, сърбежа и други симптоми на алергии
Бъз се приема като сироп или таблетки за смучене.
Бяла ружа
Коренът от бяла ружа съдържа лепкави вещества, които му придават желатинова текстура. Това са хетерогенни молекули на базата на полизахариди, които стават вискозни и набъбват при контакт с вода. По този начин те облекчават гърлото чрез механично действие. Бялата ружа притежава комплекс от антивирусни, антибактериални и противовъзпалителни свойства, затова едновременно спомага за намаляване пристъпите на кашлица, облекчава дразненето в гърлото и ускорява цялостния лечебен процес.
Любопитно е, че любимите бонбони на децата маршмелоу първоначално се приготвят от листата и корените на бялата ружа.
Лопен
Сиво-зелените листа и стъблата на лопен се използват за облекчаване симптомите на бронхит, кашлица и други заболявания на гърлото, като служат както като отхрачващо средство, така и като успокояваща билка за раздразнени респираторни тъкани.
Пиенето на чай от листа или цвят на лопен успокоява гърлото и е древно лекарство за респираторни проблеми. Използват се различни части, включително листата, цветовете и корените.
Мушкато
Пеларгониум, известен още като мушкато, се използва още от древността за медицински цели. От векове мушкатото е част от традиционното лечение на африканските племена. Специалисти препоръчват корена на мушкато за намаляване на симптомите на респираторни инфекции като кашлица, настинка, болки в гърлото, пневмония, сливици и остър синузит, както и за предотвратяване на вторични инфекции като хроничен бронхит.
Мушкато се използва като екстракт, таблетки за смучене и тинктури.
Още: Кои билки са смятани за естествени диуретици
Мащерка
Мащерката е ароматна билка, която се използва като лекарство от древността. Ароматните съединения на мащерката помагат за облекчаване на кашлицата, вероятно по два различни начина. Мащерката има спазмолитични и отхрачващи свойства, което означава, че билката не само успокоява кашлицата, но и помага за изчистването на бронхиалната слуз. Освен това, притежава още антибактериални и антивирусни свойства. Някои от химикалите в мащерката, включително тимол и карвакрол, обясняват нейния аромат, отхрачващи ефекти и инхибирането на бактерии, вируси и гъбички. Мащерка днес се препоръчва при кашлица, настинка, грип, бронхит и астма.
Използва се като чай.
източник: https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/natural-remedies-herbs-help-fight-cold-flu
Кои билки най-често се използват за повишаване на имунитета
За какво помага много билка глог?