Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога медът е вреден?

17 ноември 2021, 08:59 часа

Медът е една от най-старите храни, познати на човечеството. Всеки познава ползите от него: той помага при настинки, има противовъзпалителен ефект, може да замести захарта. Но за съжаление този пчелен продукт има и някои противопоказания.  Понякога той може да се окаже вреден. Освен хранително отравяне и алергии медът може да причини и други странични ефекти. Той не трябва да се консумира и при определени заболявания и състояния.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Стомашни проблеми

Медът може да причини коремен дискомфорт: прекомерната му консумация провокира силна болка в стомаха и/или червата, както и диария. Този мед трябва да се консумира в количество не повече от 2 супени лъжици на ден.

Оказва се, че пчелите могат да събират и токсичен нектар. Делфиниумът и рододендронът са растения с отровни цветове и прашецът им може да бъде опасен.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Ако имате проблеми с храносмилателния тракт, тогава е по-добре да се въздържате от консумацията на мед, тъй като той е силен дразнител.

Алергия

Медът може да причини алергични реакции. Но ситуацията се влошава при хора, които са алергични към цветен прашец. Интересното е, че най-често силна реакция се появява при консумация на късните летни разновидности на продукта, докато, например, акациевият мед практически не е в състояние да причини алергии.

Страдащите от алергии е по-добре да купуват мед от големи производители, тъй като това гарантира, че продуктът е пречистен от поленови примеси.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Най-лошите последици от алергията към меда са свързани с анафилактичен шок и оток на ларинкса.

Хипотония

Медът има свойството да понижава нивата на кръвното налягане, което може да бъде опасно за пациенти с хипотония, особено ако в състава му влиза прашец от валериана.

Ако страдате от ниско кръвно налягане, но наистина обичате меда, консумирайте го вечер, преди лягане.

Висока кръвна захар

Не забравяйте, че медът изобилства от въглехидрати. Ето защо хората, склонни към висока кръвна захар, трябва да внимават с консумацията му.

Хората с повишено телесно тегло също трябва да помнят това, защото простите въглехидрати осигуряват допълнителни калории, а в резултат на  това водят и до натрупване на тегло. Така че колкото и здравословен да е медът, не забравяйте, че той съдържа глюкоза.

Не е необходимо да заменяте захарта с него в топли напитки, тъй като при нагряване над +45 градуса полезните му свойства спадат до нула. В меда остават единствено въглехидратите и захарта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес