Определено по-опасно е, ако вашето лаещо четириного приятелче прояви агресия към вас или друг член на семейството особено ако тя е била непровокирана, докато собствениците на котки често коментират как писанката ги е издрала или ухапала, без да търсят причини за това поведение и приемайки го с усмивка и без притеснение.
Въпреки че ухапването от котка не може да се сравни по сила и възможни щети върху кожата ви с това от куче, подобно поведение за котките не е приемливо, на него не следва да се гледа като на нормално и е важно да се дефинират причините. Ако котката просто играе, без да ви наранява, може да продължите да се забавлявате и да споделяте скъпоценни моменти с пухкавото приятелче, но ако поведението ѝ граничи с агресия, потърсете причината.
Кога котката започва да хапе стопанина си?
Причините са разнообразни – от сериозни заболявания през психологически проблеми до навик.
1. Навик, изграден от самите вас
Помните ли как използвахте ръката си, за да играете с бебето коте, когато още нямаше зъбки или беше твърде малко, за да ви ухапе по-сериозно? Това ваше грешно поведение е в основата на проблема ви днес. От най-ранна възраст котето трябва да бъде научено, че ръката и краката на стопанина не са играчки, не се хапят, дерат и не се катери по тях. Ако сте използвали не играчка, а ръката или краката си, за да играете с бебето коте, то, когато порасне, ще продължи да играе с вас.
С тази разлика, че вече има зъби и нокти и играта може да смъкне кожата ви. Ако сте оставяли мъника да се катери по краката ви, то порасналата котка ще скъса всичките ви домашни панталони и ще ви бележи краката, тъй като ще продължи да се катери по вас, въпреки значителното си тегло. Това е болезнено и неприятно. Необходимо е правилно възпитание, изграждане на навици, които няма да ви създават дискомфорт, когато сладката пухкава шепичка порасне.
Топ 10 на едни от най-красивите породи котки
2. Страх и безпокойство
Когато котките се чувстват уплашени или застрашени, те могат да ухапят стопанина си, дори той да не е източника на страха. Ако държите котката си и тя бъде уплашена от преминаваща кола например, вие ще пострадате. Това е защитен механизъм, за който следва да внимавате, тъй като е естествен за писаните и те нямат вина за реакцията си.
Внимавайте за признаци като мяукане, съскане, разширени зеници, извиване на гърба сплескани уши. Ако ще изкарвате домашен любимец извън дома, с който е свикнал, сложете го в клетка или транспортна чанта. Колкото и да е кротък в дома ви и дори никога да не ви е хапал, навън може да ви нарани в страха си.
3. Когато сте нахални
Да, котката не е плюшена играчка. Ако я галите и решите да го правите на място, на което не ѝ харесва, тя първо нежно ще ви предупреди. Повечето котки на обичат да ги пипате по коремчетата, макар че има такива, на които това е любимото място. Пренебрегнете ли предупреждението, тя ще ви ухапе, докато я галите. И вината ще е във вас. Ако забележите тези промени в държанието на котката, докато я галите, спрете, за да избегнете реакция на ухапване.
4. Когато пренебрегвате котката
Да, те са независими животни, но ако системно се опитват да се погалят във вас, а вие ги пренебрегвате, може да ви захапят като начин да привлекат вниманието ви. Когато опитите им да общуват не бъдат разбрани или не предпримете действия, те могат да се разочароват и да прибегнат до хапане.
Как котките намират пътя си към дома: Никога няма да познаете
5. Нов домашен любимец в дома
Ако решите да намерите приятелче на своята котка и осиновите нова, то имайте предвид, че ще ви е нужно време, търпение, съвети от специалистите как да приобщите новата. Има котки, които лесно и бързо ще приемат новото животно, обикновено това са котки, прибрани от улицата, които са живели в прайд и са се разбирали с другите котанки.
Те дори се радват на компания. Ако обаче животното е прекарало първите си месеци и години само с вас, не е виждало и общувало с други животни, то като териториално животно ще брани дома си. Въвеждането на нова котка на тяхната територия без подходящ период на адаптация може да причини агресивно поведение като хапане и бой между котките.
Пренасочената агресия при котките може да се случи, когато друга котка навлезе на тяхна територия, те не съумеят да я достигнат или да се справят с нея, поради което си го изкарват на вас. Буквално. Това е най-честият отговор на въпроса кога котката започва да хапе стопанина си при собственици, отглеждащи повече от едно животно.
6. Болест
Болка, болест, останали неразпознати за вас, могат да се идентифицират именно чрез ухапване. Ако котката изпитва болка, опитът да я докоснете ще завърши с ухапване. Ако е болна, също не е изключено да промени поведението си и да ви ухапе. Заболяванията, при които котките хапят, са толкова много, че няма да ги изброяваме.
Просто, ако в горните 5 причини не откривате отговора на въпроса си защо и кога котката започва да хапе стопанина си, не губете време, а заведете мъркащото създание при ветеринарния лекар, за да постави диагноза и да започнете своевременно лечение.