Въпреки напредъка на науката все още има много митове в медицината, включително за кариеса, едно от най-често срещаните заболявания на Земята. Ние развенчаваме най-популярните митове и се научаваме как да се грижим разумно за зъбите си.
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Мит №1. Кариесът се появява само от сладкиши
Най-популярното твърдение всъщност се оказва мит. Причината за кариеса не се крие в сладкиши и шоколад, а в остатъците от храна, които попадат между зъбите. Изненадващо, една ябълка заедно с близалка може да провокира кариес, но така наречените кариесогенни продукти включват сложни въглехидрати. Всички хлебни изделия са изложени на риск: от сладкиши до безвреден на пръв поглед хляб, както и месни ястия и дори зеленчуци. За да поддържате здрава усмивка, зъболекарите препоръчват интегриран подход към превенцията:
· Задължителни прегледи при зъболекар най-малко два пъти годишно
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
· миене на зъбите си поне две минути сутрин след закуска и вечер след вечеря
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
· използването на допълнителни средства за предотвратяване на зъбни заболявания като вода за уста, конец за зъби и дъвки без захар, които трябва да се дъвчат веднага след хранене.
Мит №2. Кариесът е следствие от други заболявания
Не, още веднъж не. Кариесът може да се появи дори при напълно здрав човек. Важно е да знаете, че зъб, засегнат от кариес, е източник на хронична инфекция в организма, която в бъдеще може да причини заболявания на сърдечно-съдовата система и ставите, както и алергични реакции. Кариесът може да доведе до пневмония. Установено е, че хората, които са имали повече хоспитализации поради развита пневмония, имат по-лошо орално здраве - зъби и венци - в сравнение с тези, които не са имали пневмония. За да намалите рисковете, посещавайте зъболекаря поне три пъти годишно и учете децата на правилната грижа за устната кухина от ранна възраст.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Мит №3. Ако зъбите не болят, значи са здрави.
Доста опасно твърдение е за зъбите ви. Много често се среща скритият кариес, който се появява между съседни зъби, ранният му стадий е безболезнен, а дискомфортът е признак, че кариесът вече е засегнал дълбоко зъбната тъкан. Болката при всеки човек е индивидуален, което означава, че колкото по-рано се открие, толкова по-лесно ще бъде премахването на последствията.
Мит №4: Колкото повече паста за зъби, толкова по-добре.
Не търсете лесни решения. За предотвратяване на кариес не е важно количеството паста за зъби, а колко добре си миете зъбите. Със сигурност всеки е запознат с основните правила за миене на зъбите: за около три минути, насочване на четката под ъгъл от 45 градуса спрямо зъбите и венците, от предните зъби към кътниците, в посока от венците към зъб, а не обратното.
Мит номер 5. Кариесът е проблем на съвременния човек
Не вярвайте на филми, в които герои от каменната ера показват луксозна холивудска усмивка. Днес кариесът е лидер сред другите заболявания, до 99% от хората го имат.