Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кое е най старото дърво в България?

13 април 2022, 16:15 часа

Най-старото дърво в България е на близо 1700 години. Това дърво е и най-старото широколистно дърво в Европа. Дървото от семейство дъбове и се намира в село Гранит, в Старозагорския район. И въпреки че не е толкова популярно като Байкушевия бор, дървото все още привлича все повече туристи, а напоследък се появи и на картите на националните туристически обекти.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Старостта на дъба е научно доказана през март 1982 г., когато чрез измервания и научни изследвания е установено, че дървото е на 1637 години. Това означава, че семето е дало растеж от 345 г.

"Старият дъб", както го наричат ​​още в България, е с височина 23,40 метра. Диаметърът на ствола е 2,38, обиколката на ствола е 7,46 (на височина 1,30 от Земята), а хоризонталната проекция на короната е 1017,36 кв.м. Това са данните от измерването на най-старото дърво в България.

През декември 1967 г. Министерството на горите и горската промишленост обявява дъба за защитен обект „Вековно дърво”.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

През последните 20 години дървото изглежда „сбръчкано“. От огромна, красива, някога зелена корона, днес има само един изсъхнал ствол с няколко живи клона. През 1969 г. най-старият клон от северната страна на дървото се чупи. През 1983 г. се работи по укрепване на хоризонталните клони с помощта на дървени конструкции, които три години по-късно са заменени с бетон.

Така „Старият дъб” изглежда като живо творение както на природата, така и на човека.

Кога едно дърво се обявява за вековно?

По закона за биологичното разнообразие се обявяват вековните дървета. Предложение се прави първо до съответната Регионална инспекция по околна среда и водите (РИОСВ), в чийто район се намира даденото дърво или растение. Между РИОСВ и собственика на имота, в който се намира дървото, се подписва протокол. Експертите правят оглед, изчисления и тогава преценяват състоянието на дървото.  Информацията се изпраща до министерството. Заповедта за обявяване на вековно дърво се подписва от министъра.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Грижата за вековните дървета

Собствениците,  в чийто имот се намира дървото се грижат за състоянието му. Всичко се съгласува с РИОСВ, дори едно обикновено кастренето на дървото. При целенасочено увреждане инспекцията може да наложи глоби.

Трябва да се засили експертизата при опазването на вековните дървета.

Източник: wikipedia

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес