Ракията отдавна се е превърнала в част от традиционната култура на българите. Ракия се пие на празник, пие се за здраве, пие се за лек. “Ракия” е дума за вид бренди, което се приготвя от различни плодове. В различните райони на България се произвежда по различен начин, с различни съставки, начини на дестилиране.
Съдържанието на алкохол обикновено е 40%, но домашната ракия може да е по-силна - около 50%. Пиенето на ракия е не просто консумация на алкохолна напитка, а истински ритуал. Ракията винаги трябва да се пие с подходящо мезе, обикновено то е вид традиционна българска салата. През зимните месеци няма пресни зеленчуци, затова и мезетата за ракия са различни.
Кое е най-доброто зимно мезе за ракия?
Туршия
Туршията е най-популярното зимно мезе към традиционната българска ракия. Думата “туршия” е от персийски произход, но се среща в почти всички балкански народи. Произхожда от думата “торш”, което означава кисело на персийски и кюрдски.
Една от най-популярните туршии у нас е царската. Приготвя се от червена камба, карфиол, морков, целина, девисил, черен пипер на зърна, бахар и дафинов лист. За да се получи приятен вкус, е много важно втасването й да бъде по правилата - с премерени количества олио, сол, оцет, захар или мед.
Още: Каква е разликата между сръбската ракия и нашата?
Ловджийската туршия съдържа същите зеленчуци като царската, но към тях се добавя и зелка, която се реже на тънко. Накрая всички продукти се заливат със саламура от вода и морска сол, но без мазнина. При сервиране туршията се поръсва с олио и червен пипер.
Още: Ракия „Александър Вучич“ се появи на сръбския пазар
Салата от кисело зеле
Зимата е сезонът на киселото зеле. Освен в традиционните български ястия, от киселото зеле се приготвя чудесно мезе за ракия. Нарежете листата на една кисела зелка на ситно. Залейте ги със зехтин и подправете с червен и черен пипер.
Салата от боб и лук
Вкусна и много лесна за приготвяне е салатата от варен боб с лук. Използвайте консерва боб (бял, черен или смилянски), 1 глава лук, стрък магданоз, оцет, зехтин и сол. Изсипете боба от консервата върху гевгир и го измийте на течаща студена вода. Поставете го в купа. Добавете нарязани на ситно лук и магданоз. Подправете с оцет, зехтин и сол.
Още: Ракията като лечебно средство***
Сланина
Сланината е традиционен животински продукт за славянските народи, който има дълбоки корени в българската културна традиция. Освен вкусна, сланината е ценна мазнина за човешкото тяло. Разтопява се при температурата на тялото - около 37 градуса. Ето едно традиционна рецепта, особено подходяща за зимно мезе на ракията
Продукти: 3 кг сланина, 3 кг едра морска сол, черен пипер, червен пипер, чубрица.
Още: Най-предпочитаните мезета за ракия
Нарежете на квадратни парчета сланината. Изсипете морската сол на дъното на голяма тенджера. Поставете ред сланина, ред сол и отгоре сложете останалата сланина. Запълнете краищата добре със сол, за да може сланината да не се вижда. Поставете капак и сложете тенджерата на хладно за три дни. Извадете тенджерата и остържете всяко едно парче от натрупаната сол. Поставете чубрица, червен и черен пипер в голяма купа и оваляйте всяко едно парче сланина в тях. В края на парчетата направете дупка и завържете дебел конец. Окачете мезето да се суши на хладно и проветриво място.
Така ще получите едно от най-хубавите зимни мезета за ракия.