Дарът от природата, който в последните години стана все по-популярен извън родината си Южна Америка заради доказаните си ползи за здравето, киноа е зърненоподобна култура, ценна заради семената си. Въпреки това тя няма нищо общо с житото и ако трябва да потърсим нейни „роднини“ у нас, на първо място ще е… спанакът.
Историята на културата е дълга – за инките е била основна храна преди около 5 000 години, но у нас става популярна едва през последния век. Днес присъства в много рецепти в родната кухня и се препоръчва като супер храна, доставяща незаменими аминокиселини на тялото, както и значителен процент от необходимата дневна доза желязо, калций, магнезий и фосфор.
Ако обаче считате, че хапвайки киноа вместо закуска и вечеря, ще се похвалите с желязно здраве, то имайте предвид, че е възможно да грешите. Подобно на всички билки, растения, храни, медикаменти и добавки, киноа има както своите ползи за здравето, така и противопоказания. Познаването на едните и другите е еднакво важно, така че нека видим основните ползи от растението, както основните киноа противопоказания.
Ползи от консумацията на киноа
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Изследвания по темата разкриват ползите от консумацията на този дар от природата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
- Само 100 гр. киноа осигурява повече от половината от дневната доза от минералите магнезий и фосфор.
- Киноа съдържа щедри количества фибри, благодарение на които подпомага храносмилателната система и я поддържа здрава, допринася за лечение на запека и подуването на корема. Високото съдържание на фибри е полезно и по други причини –намалява усещането за глад и помага поддържането на теглото нормално, а на талията – тънка, което прави киноа незаменим за диети за отслабване и контрол на теглото, а най-значимите ползи от съдържащите се в културата фибри са свързани с профилактика на рака на дебелото черво.
Киноа срещу ориз: кое е по-здравословно?
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Редовната консумация на киноа намалява риска от колоректален рак, който е втората водеща причина за смъртни случаи от онкологични заболявания в редица страни по света. Това се дължи на действието на фибрите, които пренасят хранителните отпадъци през дебелото черво по-бързо, при което, увреждащите клетките и пораждащи риск от развитие на рак вредни вещества, не се задържат в червата.
- Съществуват проучвания, които сочат киноа като средство, подпомагащо профилактиката на рака на шийката на матката и черния дроб. Констатациите от проучване на Food Frontiers от 2021 г. показват, че биоактивните съединения на киноата – фенолни съединения, полизахариди и сапонин постигат това благодарение на своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
- Сервирането на киноа на трапезата по-често се препоръчва и на диабетиците и застрашените от развитие на това социално значимо заболяване. Това се дължи основно на магнезия, съдържащ се в изключително щедри количества в растението, а магнезият е познат като редуциращ риска от развитие на диабет тип 2. Учените сочат и че консумацията на киноа заедно с плодове и зеленчуци може да помогне не само за предотвратяване на диабет, но и на други метаболитни състояния.
- Редовният прием на киноа помага за редуциране на нивата на лошия холестерол в кръвта, като по този начин се грижи за сърдечно-съдовото здраве.
Каква е разликата между чиа и киноа?
Киноа противопоказания
Въпреки доказаните си ползи за здравето киноа не е храна, безопасна за всички, а са познати и киноа противопоказания. Ако след консумацията на киноа наблюдавате някои от тези симптоми – обрив, диария, гадене и повръщане, затруднено дишане, незабавно потърсете лекарска помощ и споделете, че имате съмнение за алергична реакция. Всъщност алергията към киноа се дължи на химикал, наречен сапонин, рядка е, но опасна и трябва да се има предвид, ако киноа присъства на трапезата ви. Други киноа противопоказания са:
- Киноа може да предизвика подуване на стомаха и храносмилателни проблеми, дори да нямате алергия. Те се дължат на хранителна нетолерантност и не изискват лекарска помощ. Не е нужно и да преустановявате консумацията на киноа в този случай, но е важно да накисвате и измивате след това семената, за да улесните храносмилането им и да избегнете тези проблеми. Може да се предпазите от тези странични ефекти на киноа и като намалите количествата, които консумирате. Ако по принцип диетата ви е бедна на фибри, въвеждайте киноа постепенно и в малки количества, които да увеличавате системно, за да не предизвикат фибрите подуване и болка в стомаха, разстройство и стомашни неразположения.
- Пациентите, страдащи от болестта на Crohn, трябва да избягват консумацията на киноа, тъй като културата може да доведе до обостряне на болестта.
- Пациентите, страдащи от бъбречни заболявания и с висок риск от образуване на камъни в бъбреците трябва да се въздържат от консумацията на киноа или да внимават с нея, тъй като съдържа оксалова киселина, увеличаваща риска от образуване на камъни в бъбреците.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.