830 милиона – това е плашещият брой на засегнатите от диабет по данни на СЗО, половината от които не получават лечение, а това води до фатални съдови усложнения. Плашещата статистика, поставяща диабета на едно от първите места по преждевременна смъртност в световен мащаб, е причина за поставена глобална цел – намаляване на затлъстяването и диабета до 2025 година.
Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Хранене и диабет
Докато чакаме да видим дали тази година ще бъде отбелязан съществен напредък в профилактиката и лечението на диабет и дали ще се избегне черната статистика на нелекуван диабет с тежки усложнения, можем да подобрим храненето си, за да намалим риска от диабет, както и да научим кои храни не можем да консумираме при диабет извън очевидната – захар. За всеки е ясно, че захарта е табу за диабетиците. Засегнатите от това тежко и хронично метаболитно заболяване обаче не трябва да поставят на трапезата си и тестени изделия, бързи въглехидрати, консервирани храни и други, които съдържат скрита захар и др. Необходимо е повишено внимание и изчитане на етикетите, ако ще се преустановява консумацията на захар, защото такава се съдържа дори в плодовото мляко и в… лютеницата. За млякото разбрахме да внимаваме, но как стоят нещата с кашкавала и сиренето? Съвместими ли са кашкавал и диабет, или не трябва да присъства на трапезата на диабетика тази млечна вкусотия?
Лекар: Закуска №1 за регулиране на кръвната захар
Кашкавал и диабет
Сиренето и кашкавалът са млечни продукти и като такива са богати на белтъчини и мазнини, както и са с ниско съдържание на въглехидрати, поради което няма вероятност да повлияят на нивата на кръвната захар при хора с диабет. Най-опасни за диабетиците са храните, които увеличават кръвната захар. Особено ако това се случва рязко. Кашкавалът не е сред тях. Макар да е богат на мазнини и да е калоричен, той всъщност е полезна храна за хората с диабет, тъй като е с нисък гликемичен индекс. Гликемичният индекс е важен за диабетиците, тъй като храните с нисък такъв не водят до рязък скок на кръвната захар, както и до вълчи глад скоро след хранене.
Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Сиренето дори постига повече от кашкавала по отношение на ползите си за здравето. Сиренето може да намали риска от развитие на диабет тип 2. Проучване по темата, проведено през 2012 година, сочи, че консумацията на около 50 гр. кашкавал или сирене на ден редуцира риска от диабет тип 2 с 12%.
Експерт: Качественият кашкавал се познава по това
Все пак консумацията на сирене и кашкавал от пациенти с диабет трябва да е умерена, тъй като е кашкавалът е богат на мазнини и калории, поради което може да доведе до повишаване на теглото, което е крайно непрепоръчително за хората с диабет. Те трябва да внимават и по-високо съдържание на натрий в някои кашкавали и сирена. Внимателният прочит на етикетите ще помогне за избора на продукти, носещи на диабетиците само полза, но не и вреда. Моцарелата има само 4 милиграма натрий например, което я прави идеална за диабетици.
Според изследване на Университета в Копенхаген, хората, които редовно консумират кашкавал, имат повишени нива на „добрия“ холестерол. Високите нива на холестерол в храните са особено опасни за диабетиците, тъй като увреждат съдовете, които и без това се увреждат от самия диабет. Четете етикетите, за да сте сигурни какво поднасяте на масата си.
Статията има само информативен характер и незамества лекарска консултация.
Източник: Healthline