Дали орките, които са основните злодеи в редица фентъзи поредици, включително във "Властелинът на пръстените", страдат от летни горещини? На този въпрос отговор дават британски учени, на които им хрумнала идеята да приложат най-нови климатични модели към Средната земя, описана от Дж. Р. Р. Толкин, предаде БТА.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Докато филмът "Хобит: Пущинакът на Смог" тази седмица излиза по екраните в целия свят, климатолози от университета в Бристол публикуваха резултатите от изследване, извършено от Радагаст Кафявия, който, по думите им, вероятно е първият специалист по околна среда. Радагаст е един от магьосниците в поредицата.
Базирайки се върху карти, нарисувани от Толкин (1892 -
1973), учените вкарали географските особености на Средната земя в компютърни модели като онези, които са ползвани от Междуправителствената експертна група за климатичните промени. В резултат земите на Билбо Бегинс и хобитите се отличават с мек умерен климат като този в централната и източната част на Англия.
В Мордор, където властва мрачният владетел Саурон, пък климатът е сходен с този в Лос Анджелис и западната част на Тексас. Дори без да се държи сметка за влиянието на Саурон, климатът в Мордор е горещ и сух, а растителността - оскъдна, заключава Радагаст Кафявия.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Той отбелязва също, че голяма част от Средната земя щеше да е покрита с гъсти гори, ако не бе променена от дракони, орки и магьосници.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
"Климатичните модели са базирани върху фундаментални научни изследвания", заяви Ричард Панкост от университета. "Следователно могат да се приложат не само за Земята, но и за която и да било планета, независимо дали е истинска или въображаема."
В рамките на изследването климатът на Средната земя е сравнен също с този на нашата планета днес и преди 65 милиона години, през епохата на динозаврите.
"Това е шега, но има и своята сериозна страна", поясни Дан Лънт от екипа. "Важното е да ползваме най-нови климатични модели, за да симулираме и да опознаем климата на Земята в миналото и да предскажем еволюцията му в бъдеще."
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
За феновете на Толкин и любопитните учените са публикували версия на изследването, преведена езика на елфите.