На 8 януари православната църква почита св. Григорий Чудотворец, Григорий Чудотворец, Св. Емилиан и Преподобна Домника. Както всеки друг християнски празник, така и този е свързан с определени традиции, поверия и обичаи. В народните традиции този празник е известенй още като Бабин ден - свързва се с бабите и акушерките. Ето каква е историята на празника, какво може и не може да се прави утре.
История на празника
Св. Григорий Чудотворец бил монах от Киево-Печерския манастир. Той имал дарбата да лекува хора и да извършва истински чудеса. Според легендата молитвата на Григорий можела да спре голямо зло, да накаже крадците и да даде урок на лъжците. Освен това той имал дарбата да пророкува и да защитава онези, които страдат от оплаквания.
Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Чудотворецът дори пророкувал смъртта на Ростислав Всеволодович, брат на Владимир Мономах. Той видял как Ростислав и войниците му се давят в реката.
Свети Емилиан е живял в период, когато християнството е било преследвано в Римската империя. В тези тежки времена на преследване на християните и много свети мъченици и изповедници от онова време били принудени да скрият вярата си или да преминат през ужасни мъчения.
Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Свети Емилиан бил човек със силна вяра, устоял твърдо на изпитанията и изкушенията на онова време. Той бил не само верен служител на Бога, но и станал пример за другите християни, призовавайки ги да бъдат смели в борбата за вярата.
Като изповедник Емилиан не станал мъченик в традиционния смисъл, тъй като не е умрял за вярата си. Въпреки това той бил изключително важен свидетел за християнския живот във времена на преследване, когато е важно човек да запази вярата си и да служи на Бога дори във времена на опасност.
Свети Емилиан бил пастир. Той подкрепял други вярващи в трудни времена на преследване. Той бил известен със своята мъдрост, търпение и отдаденост на разпространението на християнските учения.
Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Според историческите данни преподобна Домника вероятно е била родена в християнско семейство през период, когато християнството вече е придобило известна популярност, но все още не е станало официална религия на Римската империя.
Родителите й са били благочестиви хора и именно в семейството си научила първите си уроци по християнската вяра. Известна с благочестивия си нрав, Домника решила да посвети живота си на Бога. Тя се замонашила, отдала се на молитва, покаяние и аскетизъм. Манастирите в онези дни са били важни центрове на християнския живот и в един от тези манастири Домника е намерила своето призвание.
Преподобна Домника прекарала живота си в молитва, пост и добри дела. През целия си жизнен път тя търсила вътрешно пречистване и растеж в духовния живот, показвайки преданост към Бога във всички свои дела.
Голям църковен празник иде утре, 6 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Света Домника била известна със своята доброта и състрадание към другите хора. Тя помагала на нуждаещите се, подкрепяла духовно нуждаещите се от помощ и се обръщала към Бога с молитви за всички страдащи. С добрите си дела тя се превърнала в пример за другите вярващи.
Какво не трябва да правите утре, 8 януари?
В този ден не можете да повишавате тон, да се карате или да използвате нецензурни думи, защото всеки конфликт ще се проточи дълго време. Не трябва да държите счупени и захабени съдове у дома - това е лош късмет.
Не можете да вършите тежка работа и да използвате остри инструменти - в противен случай ще имате проблеми. За да избегнете провал, не трябва да започвате нещо ново и да правите планове. Забранено е да се карате и да криете истината. За да не загубите щастие през цялата година, прекарвайте време със семейството и приятелите си - самотата ще изплаши всички добри неща.
Какъв църковен празник е на 4 януари - традиции и обичаи
Какво трябва да правите на 8 януари - традиции и обичаи
Според дългогодишната традиция на този ден се канят кумовете на гости. Те трябва да бъдат почерпени с вкусни ястия, така че кръстникът да се радва на добро здраве цяла година.
Какъв църковен празник е на 3 януари - какво трябва и не трябва да се прави