Утре, 4 януари, според православния календар е Съборът на светите 70 ап. Като всеки друг празник, така и този е свързан с определени традиции, поверия и обичаи. Ето каква е историята на утрешния църковен празник, какво трябва и не трябва да се прави на 4 януари.
История на църковния празник на 4 януари 2025 година
Според Евангелието на Лука (10:1-24), Исус избрал 70 ученици (други версии казват 72) и ги изпрати по двама в различни градове и места, за да подготвят хората за Неговото идване. Той им дал инструкции как да проповядват, да лекуват болните и да провъзгласяват Божието царство.
Основната мисия на тези апостоли е била да проповядват Евангелието, да основават църкви и да помагат за разпространението на християнството сред езичници и евреи. Те също са участвали във важни събития, организирани от ранната Църква, като Петдесетница. Различни източници споменават различни имена на 70-те апостоли. Един от най-известните списъци се намира в апокрифни книги, но те не винаги могат да бъдат точно идентифицирани. Сред тях има имена като Сила, Тимотей, Аристарх, Тит, Клеопа и др.
Какъв църковен празник е на 3 януари - какво трябва и не трябва да се прави
След Възнесението на Исус и Петдесетница 70-те апостоли продължават своята дейност и често се споменават в литературата и християнските традиции като светци и мъченици.
Църковен празник 4 януари - денят на паметта на Свети преподобни Теоктист
Теоктист е роден през 4 век в Александрия, според някои източници, а според други - в други части на Византийската империя. Семейството му било благочестиво, а самият той бил дълбоко вярващ от малък. Желаейки да служи на Бога, той изоставил светския живот и избрал пътя на монашеството.
Теоктист постъпил в манастир, където посветил живота си на аскетизъм, молитва и духовно усъвършенстване. Той покорил плътските си желания чрез тежки трудове и също така спазвал строги правила на монашеския живот. Неговият духовен ръководител често отбелязвал голямото му благочестие и търпение във всички изпитания.
Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи
Монах Теоктист е известен със своя аскетизъм, харизма и молитви, които неведнъж е отправял към Бога. Той бил благословен със способността да извършва чудеса, включително да лекува болни и да прогонва злите духове. Теоктист прекарвал много време сам, отделяйки се от света за дълбока молитва, медитация и служба на Бога. Свети Теоктист се смята и за една от важните фигури на ранната Църква, която помага в борбата с ересите и проповядва християнските ценности сред миряните. Неговата духовна мъдрост и благочестие привличат много последователи и спомагат за създаването на нови манастири.
Монах Теоктист издъхнал, служейки на Бога до дълбока старост, оставяйки след себе си голямо наследство в духовния живот. Мощите му станали обект на почит в манастирите. Канонизирането му се случва малко след смъртта му и той е признат за светец във всички основни християнски традиции.
Голям църковен празник иде на 1 януари - спазват се редица традиции и обичаи
Гадания за времето на 4 януари
На този ден се правят гадания за времето. По време на залез небето е червено - ще има силен вятър. Ясното време означава слана. Ако облаците плуват срещу вятъра - очаквайте силен снеговалеж.
Какво не можете да направите утре
Не бива да ходите из къщата боси, може да се разболеете много. Това също не е най-доброто време за пробиване на ушите - раните ще заздравеят дълго и ще болят. На този ден не трябва да казвате на никого за плановете си. По-добре е да не сменяте работното си място. Забранено е подслушването на чужди разговори и злословенето.
28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Какво можете да направите утре
За да сте здрави, на този ден трябва да сложите на масата всякакви ястия с мед. Все още продължава периодът на зимните празници, през които момичетата гадаят за бъдещия си съпруг.
Този ден се смята за идеален за отправяне на желания. Не забравяйте да излезете навън през нощта и да погледнете към небето. Счита се, че този ритуал помага за сбъдване на желанията.
Какъв църковен празник е на 30 декември - традиции и обичаи