На 3 януари според новия църковен календар православните християни възпоменават великомъченик Гордий Кападокийски и пророк Малахия. Като всеки празник, така и този се свързва със спазването на определени традиции и обичаи. Ето каква е историята на празника - какво трябва и не трябва да се прави.
История на празника
Гордий Кападокийски произхожда от християнско семейство. От дете изучавал различни науки. По-късно се посвещава на военна служба, но когато започеа преследването на християните, той напуска службата и решава да посвети живота си на служене на Господ.
Какъв църковен празник е на 29 декември - традиции и обичаи
Гордий отишъл в пустинята и прекарал там дълго време в молитва. Когато се върнал в родината си, започнал да проповядва християнството. През 320 г. той открито започнал да защитава вярата си и бил арестуван от езичниците. Те се опитали да принудят мъжа да се отрече от вярата си, но безуспешно, затова той бил екзекутиран.
Свети пророк Малахия е живял четири века преди Рождество Христово. Малахия е един от малките библейски пророци и е един от последните старозаветни предсказатели. Известно е, че той е бил много мил и искрен, което удиви ло другите. Поради тази причина той е наречен Малахия - тоест "Ангел", "Пратеник".
28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Какво трябва и не трябва да се прави на 3 януари?
На този ден има редица забрани. Какво не трябва да правите днес:
- Да псувате и да използвате неприличен език;
- Да отказвате помощ;
- Да се занимавате със занаяти;
- Да почиствате дома си и да изхвърляте боклука.
Според народните поверия на този ден не бива да инвестирате пари и да започвате нови дела, както и да се хвалите с успехите си и с успехите на децата си – можете да прогоните късмета завинаги.
Смята се, че Гордий и Малахий помагат на хора, страдащи от тежки заболявания, затова молят светците за защита от болести.
Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
В старите времена, според легендата, това време се смятало за опасно поради необузданите зли духове, така че предците ни са се опитвали да прекарат деня у дома. Според традициите на този ден трябва да изядете поне една лъжица извара - така че цялата следваща година да бъде щастлива и плодородна.
Вярвало се също, че на тази дата добитъкът може да бъде нападнат и убит от зли духове, затова селяните извършвали специални ритуали, за да се предпазят от демони и вещици, които могат да навредят много на хората чрез животни.
Според древните народни вярвания, гладни вещици и зли духове, които се скитат по света, могат да нападнат крави в селата и да ги издоят до смърт. За да предпазят оборите от зло, хората хранели добитъка си със специална овесена каша с мляко, а над портата завързвали лоена свещ като талисман.
23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Самохвалството също е забранено на този ден. Нито на жените, нито на мъжете е позволено да хвалят своите деца, здраве, постижения, богатство, защото Господ може да отнеме източника на гордост.
Смятало се, че на този ден човек може да се излекува от различни болести и да се предпази от злото око, за това трябва да се помоли на пророка Малахия, който се е считал за надежден защитник от зли духове и способен да прогонва демони от хората.
Домакините трябва да приготвят ястия от извара - те вярваха, че такива амулети укрепват здравето през зимата и привличат късмет в къщата.
По знаците на деня предците ни са правили гадания какво ще бъде лятото и времето в близко бъдеще:
- ако по това време има много сняг - лятото ще е плодородно;
- има малко сняг и слана - сухо и горещо лято;
- гарвани седят на върховете на дърветата - това вещае замръзване, а ако стоят на земята - това вещае размразяване.
22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи