Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи

01 януари 2025, 10:30 часа

На 2 януари в църковния календар е празникът на Свети Силвестър. На този ден църквата почита още Преп. Серафим Саровски Чудотворец. Ето каква е историята на светците, както поверията, традициите и обичаите, свързани с празника.

История на празника

Св. Силвестър е роден в семейство на благочестиви християни в Рим. От ранна възраст той бил възпитан в любов към Господа и се отнасял грижовно към бедните и отхвърлените. Дълго време градският управник се опитвал да убеди Силвестър да се отрече от християнството, но младежът не искал. За това той бил заловен и измъчван. Въпреки това, той издържал всички мъки, предсказвайки скорошната смърт на владетеля. За тази своя постъпка Силвестър започнал да бъде уважаван още повече. Дори езичниците идвали при него за съвет. На 30 години става свещеник, след това епископ. Именно той покръстил цар Константин. Той управлявал Римската църква около 20 години и умрял през 225 г.

Какъв църковен празник е на 29 декември - традиции и обичаи

Монах Серафим Саровски, известен с името Прохор, е роден на 19 юли 1759 г. в град Курск в благочестиво търговско семейство. Целият му живот е белязан със знаци на Божията милост. Когато като дете майка му го взела със себе си да строи храм и той паднал от камбанарията, Господ го запазил невредим.

Когато момчето се разболяло, Богородица във видение насън обещала на майка му да го излекува. Скоро, близо до къщата им, Курската коренна икона на „Знамението“ на Пресвета Богородица била пренесена в шествие, майката изкарала болното дете навън, то се поклонило на иконата и след това бързо се възстановило. На седемнадесет години младежът вече твърдо решил да напусне светския живот и майка му го благословила за монашески подвиг с медния си кръст, с който монахът не се разделил до края на живота си.

28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Какво не трябва да се прави на 2 януари?

Забранено е извършването на домакинска работа. Не можете да изхвърляте боклука сутринта от дома си. Забранено е да се карате, ругаете или клеветите.

Според народното поверие на този ден не е позволено да се ядат пиле и яйца - щастието може да отлети от дома, а подстригването на косата ще доведе до слаб растеж.

Според легендата на този ден е било възможно да се предпазят пилетата от болести. За целта в кокошкарника е бил поставян камък-амулет с дупка в средата - така нареченият „пилешки бог“. Също така помещенията с домашни птици са били прекаждани с билки, почиствани и след това ремонтирани. Друг начин за прогонване на болести, щети и зли духове от домакинството е да измиете прага на дома си рано сутрин с вода.

Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи

Народни знаци и традиции за 2 януари

Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден:

  • ако денят е мразовит и петлите започват да пеят рано сутринта - ще дойде размразяване;
  • ако вечерта се появят облаци в небето - очаквайте времето да се промени;
  • ако през нощта луната е ярка - на следващия ден ще бъде ветровито и студено;

23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Какво можете да правите на 2 януари

Вярващите се молят на Свети Силвестър за укрепване на вярата, молят за бъдещ живот и мир на земята. Този ден е добре да прекарате възможно повече време със семейството си, обичайно е да се съберете на обща трапеза и да изядете всичко останало след Нова година. Също така по това време обикновено беше обичайно да се почистват кокошарниците, да се опушват с ароматни билки, да се ремонтират хранилки за птици.

В старите времена на този ден се е извършвалп гадаене на лук за времето: за целта трябва да се обелят 12 глави лук, да се осолят и да се оставят до сутринта. Която луковица е мокра, този месец ще е дъждовен.

22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес