Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв бойлер да изберем – полезно ръководство

05 януари 2022, 10:21 часа

Бойлерите са разделени според принципа на работа в три големи групи: 

Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?

Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?

  • Проточен бойлер
  • Стандартен
  • Комбиниран

Всяка група има своите предимства и недостатъци, различна мощност и размери, които служат като критерии за подбор. Ако изборът е неправилен, тогава може да се стигне до постоянен недостиг на топла вода. Или тя ще се нагрява твърде бавно, или резервоарът ще е прекалено голям. Поради значителната разлика във видовете бойлери, ще разгледаме всяка опция поотделно.  

Проточни бойлери 

Те привличат вниманието на купувачите със своята компактност. Могат да бъдат инсталирани навсякъде: в кухнята, банята или душ кабината. Има дори миниатюрни модели под формата на смесители. Вътре в проточните бойлери няма резервоар за съхранение. Подгряването на течаща студена вода се извършва в момента на отваряне на крана и то за секунди. Потокът от вода влиза в контакт с нагревателния елемент и се подава към потребителя вече горещ. Съответно, колкото по-висок е дебитът, толкова по-ниска е температурата на изходящата вода. Това налага ограничение на броя на едновременно работещи водоприемни точки и изисква съответната мощност на нагревателните елементи. На пазара има модели с мощност 3-8 kW за битови мрежи от 220 волта. Позволяват загряване съответно от 2 до 6 литра вода в минута. Консумацията на електроенергия е голяма. Но ако използвате проточния бойлер само от време на време, тогава той излиза дори по-икономичен от стандартния.  

Стандартни бойлери

За комфортна редовна употреба на вода, това е оптималното решение. Вярно е, че изисква повече място, но въпреки всичко се счита за универсален. За разлика от проточната система, тази е оборудвана с термос резервоар за създаване и съхранение на топла вода. Колкото по-голям е капацитетът на резервоара, толкова по-широки са възможностите на потребителите, но основното загряване на водата отнема повече време. Впоследствие температурата в резервоара се поддържа на същото ниво, благодарение на температурния сензор, който, ако е необходимо, включва електрическия нагревателен елемент. Когато кранът се отвори, от котела започва да тече вряща вода, като за замяна се добавя същото количество студена вода, която се смесва с течността в резервоара. Поради голямото изместване, процесът на смесване практически не се усеща от потребителите и те получават вода на комфортна температура.  

Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Комбинирани бойлери 

На пазара можете да намерите и бойлери, които могат да работят в два режима: моментен и акумулиращ. Те съчетават предимствата на две коренно различни устройства.  

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват

Източник: kaymu.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес