Традиционната силна алкохолна напитка на Балканите, която в едни не отдавна отминали времена българите са варили за собствени нужди в домашни условия – ракията, напомня със своите вкусови качества и аромати на японското саке, американското бренди, текилата, но е националната алкохолна напитка на българите, с която сме познати по света.
Още: Този експеримент от топ експерт показва - Защо лъжем и какво казва това за нас?
Още: 7 неща, които децата не забелязват в родителите си, докато не станат възрастни
Приготвя се чрез дестилация на ферментирали плодове – семкови, костилкови или на вино, като най-често това са сливи и грозде – съответно сливова ракия и гроздова ракия. Приготвя се лесно, като са нужни само плодове, захар, вода и различни добавки, ако не желаем ракията да е бистра и прозрачна на цвят, а златиста или дори тъмна – почти кафява.
И докато за промишленото производство можем само да гадаем какво наистина се слага в ракията, то какво се слага в казана при варене на ракия в домашни условия е ясно благодарение на традициите и старите рецепти на дедите ни, приготвяли сами домашната ракия, с която черпели гостите, събирали се на раздумка в кръчмата, поливали мъката си, празнували радостта и загрявали телата си в студените зимни дни с прословутата и считана за лековита греяна ракия.
Какво се слага в казана при варене на ракия?
Още: Какво задължително трябва да направите на празника утре, 30 март
Още: 30 март 2025: Какъв църковен празник е утре?
Процесът на дестилация при приготвяне на огнената течност се нарича варене на ракия. Съоръжението, което се използва за варене на домашна ракия, се нарича казан, а суровината обикновено са плодове, но може да е и вино. Суровината се нарича джибри, като качеството на джибрите или качеството на виното са от ключово значение за варене на качествена ракия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Щастливци: Тези 3 зодии ще спечелят много на 30 март 2025
Още: Поставете няколко клечки за зъби в тенджерата и едно яйце няма да се счупи
Знаете ли от какво се прави легендарната мускатова ракия?
Ако джибрите са престояли, те добиват горчиви нотки при костилковите плодове, които нотки са нежелани и не работят в полза на качествената ракия. Джибрите не трябва да имат и кисели нотки, макар че леките такива могат да бъдат премахнати с една простичка съставка, част от всяка кухня – сода бикарбонат.
Качествените джибри или качественото вино не са единствената съставка, от която зависи дестилирането на ракията. Какво се слага в казана при варене на ракия освен джибри е въпрос, чиито отговор намираме в старите рецепти за варене на ракия. Дедите ни препоръчват ракията да се вари не със захар, а с мед – истински български пчелен мед, който придава уникален вкус и аромат на питието.
Още: Домашно пържено кюфте - някой светнал ли ви е за тази рецепта? Ще си оближете пръстите
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 29 март /валутен калкулатор/
Приготвена с мед, а не със захар, ракията естествено е по-скъпа, но в онези времена, когато се варяла за семейството и дома, не се е търсела ниска производствена цена с цел по-високи печалби, както е сега с промишлено произведената ракия, в която се слага захар или изобщо се пропуска тази стъпка.
Не в казана при самото варене, но при плодовете с цел ферментацията им може да се сложи и мая като към 100 кг. плодова каша се добавят 100 гр. хлебна мая, предварително разбита в хладка вода. След приключване на процеса на ферментация, знак за което е липсата на пяна на повърхността и на мехурчета при разбъркване, кашата е готова за варене на ракия.
Различни добавки и семена придават на ракията уникални вкусове, аромати и цвят, различен от характерния за нея, и я превръщат от бистра и безцветна течност в златист еликсир в бутилка. Сред добавките, които откриваме в старите рецепти и които дават отговор на въпроса какво се слага в казана при варене на ракия и по-скоро при преварка, е анасонът. Типичният му аромат променя аромата на ракията.
Каква е основната разлика между винена и гроздова ракия?
Някои добавки като тези, които променят цвета на ракията, се добавят не в казана по време на варене или при преварка, а към вече готовата ракия. Такива са парче дървесина от черница, който придава златистия, жълтеникав цвят на ракията, или синя слива – за ракия с цвят като на бренди. Могат да бъдат добавени различни завързани в тензух сушени плодове и дъбов чипс за допълнителни вкус и аромат. След като е сварена традиционната домашна ракия, тъй като е силна и за омекотяване на вкуса, може да се разреди с дестилирана вода. Дървесна гъба от черница може да бъде използвана за омекотяване на ракията вместо дестилирана вода.
Какво се слага в промишлено произведената ракия?
Освен какво се слага в казана при варене на ракия в домашни условия е любопитно да знаем и как се приготвя ракията в промишленото производство. За производство на ракия в този случаи се използва смес от етилов спирт и вода, като се прибавят различни добавки за овкусяване, оцветяване и ароматизиране. Ракията, промишлено производство обикновено, е по-слаба, по-непредпочитана от домашната, която се счита за по-ароматна, по-силна и по-качествена. Ако попитате любителите на ракия коя предпочитат, то масово ще чуете отговор „домашната“.
Наздраве и не забравяйте да консумирате с удоволствие, но с мяра, тъй като злоупотребата с алкохолни напитки поражда риск за здравето.