В края на този месец почитаме християнските Апостоли Свети Павел и Свети Петър. Празникът, посветен на Свети Петър, е на 29 юни и е свързан с бита и културата ни. Той е бил сред най-почитаните от дедите ни. Днес, макар да е църковен празник по своята същност, празникът е по-популярен като имен ден на носещите имената Петър, Павел, Преслав, Преслава, Полина, Петя, Павлина, Камен, Кремена и производни на тях имена.
Павел, Павлина и производните празнуват и на следващия ден, когато хората отбелязват неканонично деня на Свети Павел. Именно защото 29 юни е по-познат като имен ден, вероятно не знаете какви са традициите за празника и какво задължително се прави на Петровден за късмет.
На Светли петък се благославя Св. Петър
Кой е Свети Петър?
Преди да видим какво се прави на Петровден, нека ви попитаме знаете ли кой е Свети Петър и с какво са свързани народните вярвания за този апостол? Свети Петър е пазителят на Райските порти, светецът, който претегля грехове и добри дела и отрежда на всяка душа мястото ѝ в Рая или в Ада според заслугите и делата ѝ приживе. Според народните вярвания той е изпратил дори собствената си майка в Ада, заради греховете ѝ на земята – толкова бил справедлив и не прощавал.
Що се отнася за православния календар Св. Петър е отбелязван като върховен апостол, могъщ и олицетворяващ доброто начало. Именно поради това, макар и Павел, Павлина и производните на тези имена също да празнуват своя имен ден на 29 юни, празникът се казва Петровден, а не Павловден.
За Свети Павел – брат на Свети Петър в народните вярвания е останало преданието, че олицетворявал злото начало, не давал да се работи на деня му и бил лош и сърдит, поради което хората се стремели да не го разгневят, като не работили на полето и в градините, не палели огън и стърнища, не палели дори домашната пещ – на този ден те дори не опичали хляб за трапезата, за да не ги достигнат пожарищата на Свети Павел.
На Светли петък се благославя свети апостол Петър
Какво се прави на Петровден – традиции и обичаи
На Петровден приключват започналите 2 седмици по-рано Петрови пости, поради което домакините приготвяли за трапезата ястия с пилешко месо – характерно и традиционно за празника. Сред традициите за Петровден най-ярко се открояват:
- Носенето на ябълки в църквата, които, след като се осветят, се раздават за здраве. Обичаят бил свързан с вярванията за Рая и Райската градина и бил особено тачен от родителите, които били загубили свое свидно чедо. Хапването на ранни ябълки, наречени Петровки, на Петровден е част от традицията – за късмет и за здраве.
- Курбанът за празника, приготвен от най-младото Петровско пиле бил задължителен за всеки дом.
- Празничното ястие, приготвено от бито прясно сирене, изпържено с брашно, което задължително се приготвяло в миналото на Петровден и се поднасяло на трапезата заедно с курбана от пилешко месо, тиквеника, баниците, погачите, които домакините виели за празника. Ястието от сирене се наричало „бял мъж“ и още „кутмач“ и няма аналог при съвременните ястия.
- Традиционни за Петровден в миналото били и люлките, които момите връзвали за празника, хората и песните, народното веселие. Момите, които не се били омъжили, не сядали на трапезата, а берели билки – 12 от 12 различни поляни, които скривали под възглавницата си, за да сънуват своя бъдещ избраник.
Част от традициите, обредите и обичаите, свързани с Петровден, които нашите деди са тачели, не са съхранени до днес и са позабравени. Други обаче – като ритуалите за предпазване от градушки и пожари, са познати и днес и изпълнявани в редица краища от страната. Тези древни ритуали са част от народната памет, от корените ни и са за късмет, за здраве и сполука, за пълна къща и ниви, предпазени от градушка, за сита челяд и здрави деца.
Честит празник!