Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво задължително се прави на Петровден за късмет?

28 юни 2023, 21:13 часа

В края на този месец почитаме християнските Апостоли Свети Павел и Свети Петър. Празникът, посветен на Свети Петър, е на 29 юни и е свързан с бита и културата ни. Той е бил сред най-почитаните от дедите ни. Днес, макар да е църковен празник по своята същност, празникът е по-популярен като имен ден на носещите имената Петър, Павел, Преслав, Преслава, Полина, Петя, Павлина, Камен, Кремена и производни на тях имена.

Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки

Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова

Павел, Павлина и производните празнуват и на следващия ден, когато хората отбелязват неканонично деня на Свети Павел. Именно защото 29 юни е по-познат като имен ден, вероятно не знаете какви са традициите за празника и какво задължително се прави на Петровден за късмет.

На Светли петък се благославя Св. Петър

Кой е Свети Петър?

Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи

Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо

Преди да видим какво се прави на Петровден, нека ви попитаме знаете ли кой е Свети Петър и с какво са свързани народните вярвания за този апостол? Свети Петър е пазителят на Райските порти, светецът, който претегля грехове и добри дела и отрежда на всяка душа мястото ѝ в Рая или в Ада според заслугите и делата ѝ приживе. Според народните вярвания той е изпратил дори собствената си майка в Ада, заради греховете ѝ на земята – толкова бил справедлив и не прощавал.

Що се отнася за православния календар Св. Петър е отбелязван като върховен апостол, могъщ и олицетворяващ доброто начало. Именно поради това, макар и Павел, Павлина и производните на тези имена също да празнуват своя имен ден на 29 юни, празникът се казва Петровден, а не Павловден.

За Свети Павел – брат на Свети Петър в народните вярвания е останало преданието, че олицетворявал злото начало, не давал да се работи на деня му и бил лош и сърдит, поради което хората се стремели да не го разгневят, като не работили на полето и в градините, не палели огън и стърнища, не палели дори домашната пещ – на този ден те дори не опичали хляб за трапезата, за да не ги достигнат пожарищата на Свети Павел.

На Светли петък се благославя свети апостол Петър

Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот

Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите

Какво се прави на Петровден – традиции и обичаи

На Петровден приключват започналите 2 седмици по-рано Петрови пости, поради което домакините приготвяли за трапезата ястия с пилешко месо – характерно и традиционно за празника. Сред традициите за Петровден най-ярко се открояват:

  • Носенето на ябълки в църквата, които, след като се осветят, се раздават за здраве. Обичаят бил свързан с вярванията за Рая и Райската градина и бил особено тачен от родителите, които били загубили свое свидно чедо. Хапването на ранни ябълки, наречени Петровки, на Петровден е част от традицията – за късмет и за здраве.
  • Курбанът за празника, приготвен от най-младото Петровско пиле бил задължителен за всеки дом.
  • Празничното ястие, приготвено от бито прясно сирене, изпържено с брашно, което задължително се приготвяло в миналото на Петровден и се поднасяло на трапезата заедно с курбана от пилешко месо, тиквеника, баниците, погачите, които домакините виели за празника. Ястието от сирене се наричало „бял мъж“ и още „кутмач“ и няма аналог при съвременните ястия.
  • Традиционни за Петровден в миналото били и люлките, които момите връзвали за празника, хората и песните, народното веселие. Момите, които не се били омъжили, не сядали на трапезата, а берели билки – 12 от 12 различни поляни, които скривали под възглавницата си, за да сънуват своя бъдещ избраник.

Част от традициите, обредите и обичаите, свързани с Петровден, които нашите деди са тачели, не са съхранени до днес и са позабравени. Други обаче – като ритуалите за предпазване от градушки и пожари, са познати и днес и изпълнявани в редица краища от страната. Тези древни ритуали са част от народната памет, от корените ни и са за късмет, за здраве и сполука, за пълна къща и ниви, предпазени от градушка, за сита челяд и здрави деца.

Честит празник!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес