Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво задължително се прави на Архангеловден за късмет?

07 ноември 2023, 13:22 часа

На 8 ноември според българския календар е голям есенен празник - Архангеловден. Българската православна църква празнува Архангелски събор (Събор на Св.Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили). Архангел Михаил е военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели. Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. 

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Днес е Архангеловден

На съботния ден преди празника се отбелязва голямата Архангелова задушница - една от трите големи задушници през годината. Наричат я още войнишка, загото тогава се отдава почит на всички, загинали във войните. 

В различни области на страната празникът носи различни имена: Рангеловден, Арангеловден, Хрангелуфден и др. На много места на този ден се провеждат сборове, правят се служби за здраве.

В народната традиция

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Според българските народни вярвания Архангел Михаил е един от братята светци-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души. Българите вярват, че Свети Рангел (Архангел Михаил) олицетворява смъртта. Представен е като красив, млад момък, който изважда душата с нож или сабя от човешкото тяло. Затова се нарича и св. Рангел - душевадник. Архангел Михаил взима душите на праведните, като им подава златна ябълка и те умират с усмивка на уста. На грешниците душата се вади със сабя, при което навсякъде в стаята на умиращия се разпръсква невидима кръв.

Празнуваме Архангеловден

Поверия за Архангеловден

* На този ден не се работи. Ако някоя жена работи на Архангеловден, Куцалан (митичен водач на глутницата вълци) ще я удари с патерицата си. Това поверие се  спазва и през вълчите празници, за да не разсърдят зверовете и за да не нападат те стадата и овчарите.
* Всеки православен храм отслужва тържествена литургия и прави водосвет за здраве. Църквата се обръща с молитва към ангелите да ни закрилят и избавят от изкушенията на лукавия и неговите зли духове.
* В домовете са прави курбан за светеца, приготвят се обреден хляб “рангелово блюдо”, богова пита ”боговица”.
* Обредният хляб се разчупва над главата на най-възрастния мъж в къщата, а след това той полива хляба с вино и моли светците за благословия с думите “Свети Архангеле, свето Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач, да се роди ръж до пояс!”
* Раздава се жито, а всеки, когато го поема с две ръце казва “Колкото зърна, толкова купи и здраве”
* Трапезата задължително се освещава от свещеник. Кожата на обредното жертвено животно се дарява на църквата.
* Освен за Страшния съд, празникът напомня и за ангела-пазител, който се дава на всеки християнин при неговото кръщене и се превръща в негов защитник и наставник. Вярва се, че архангелите пазят хората да ги водят по праведния път. Ако човек съгреши, пазителят ми се оттегля. Затова на този ден молитвата е за берекет, здраве и милостиня. 

8 ноември е професионален празник на полицаите, касапите (колбасари, месари) и урбанистите.

Имен ден празнуват Ангел, Ангелина, Алина,  Гаврил, Емил, Емилия, Лина, Мила, Милен, Милка, Милко, Михаил, Михаела, Огнян, Пламен, Рангел, Райна, Рафаил, Рая, Серафим.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес