Бабинден е от онези уникални народни празници, които впечатляват със своята самобитност, обреди и ритуали. Отбелязва се на 8 януари по нов стил и на 21 януари по стар стил, когато празнуваме и деня на родилната помощ – професионален празник на акушерките и гинеколозите, заместили някогашните баби-акушерки, с чиято помощ се появявал на бял свят новият живот.
Трапезата за Бабинден – разнообразна като ритуалите за празника
Трапезата за Бабинден се различава в различните краища на страната така, както и ритуалите са различни. Традиционен ритуал за Бабинден е измиването на ръцете на бабата и даряването ѝ с пешкир – традиция, която се спазва и до днес, макар някога да се е изпълнявала до плодно дръвче, за да са плодовити невестите, а днес – в коридорите и кабинетите на АГ отделенията. Други ритуали обаче са се превърнали само в спомен от далечното минало, като гостуването у бабата по обяд на празника. Всички невести, на които бабата-акушерка била бабувала през годината, се събирали в дома ѝ за пиршество, на което по правило присъствали само жени и по изключение мъж – гайдар.
Още: Знаете ли какво правят бабите на Бабинден?
Този обяд ни разкрива кои са ритуалните ястия за празника – невестите носели в дома на бабата печена кокошка, вино, ракия, погача, пита с мед. Тръгвали си от там с китка здравец, завързана с бял и червен конец – дар от бабата, за да са здрави – бели и червени и здрави да са децата им. Бабата-акушерка не очаквала невестите с обредните ястия на празна маса – на Бабинден тя също приготвяла богата и разнообразна трапеза, голям обяд като за сватба. Поднасяли на невестите, посетили дома ѝ, питка, лучник, баница, бюрек – обредният хляб, и баниците, заемали полагащото им се място на празника. Приготвяли се още сладки, курабии, бухти. Освен тестените вкусотии, без които не минава нито един народен празник у нас, в различните краища на България има различни обичаи относно трапезата, приготвяли се различни ястия според местните традиции, но едно от тях задължително присъствало на всяка трапеза за празника – мед, за да е сладък животът и на невестите, и на техните рожби, и на бабата, която ги е израждала.
Още: Най-добрите пожелания за Бабинден - стоплете всяко сърце
Днес към разнообразието от обредни ястия често се добавят и любими храни, които не са традиционни за празника и които някогашните баби-акушерки не познавали. Много от обичаите също са безвъзвратно загубени, превърнали се в спомен, а други са съхранени и се изпълняват на празника само в някои кътчета от страната. Някога също е нямало задължителни ястия за празника освен питата с мед и баницата, която традиционно била млечна – вероятно заради сукалчетата и майчиното мляко, свързано с най-женския празник – този на жената, даваща живот, и на акушерката, с чиято помощ взима първите си глътки въздух този нов живот.
Старите хора казват, че задължителни за трапезата на Бабинден били сарми с месо и свинско с праз, но никога трапезата не оставала само с тях. Поднасяли се пълнена кокошка, боб, каварма и много други вкусотии, приготвени от сръчните и златни ръце на бабите-акушерки и невестите.
Още: Какво обикновено се подарява на Бабинден?
Празникът завършвал с ритуално изкъпване на бабата – комичен обичай, по време на който се пеели пиперливи песни с открито сексуален намек и характер.
Ритуалното изкъпване на бабата – обредът, който ни изненадва
Ритуалното изкъпване на бабата, познато като влечугане, е кулминационен момент в обредността, който не част от живите обредите и традициите, запазени за поколенията. Изкъпването на бабата най-често се случвало в реката, до която мъже, преоблечени като волове, с кожени маски и рога, я влачели в шейна или носели в плетен кош. Празникът завършвал с всенародна веселба на мегдана с песни и хора, за да се отпразнува появата на новия живот и да се засвидетелства почит към бабата и уважение, благодарност за делата ѝ.
Какво задължително се прави на Бабинден за късмет през годината?