Знаете ли, че в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО има 10 български обекта: Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката гробница, Тракийската гробница в Свещари, Ивановските скални манастири, Рилският манастир, Старият град на Несебър, природен резерват “Сребърна”, национален парк “Пирин” и Вековните букови гори на национален парк “Централен Балкан”. Прави впечатление, че всички обекти са природни резервати, религиозни храмове, археологически паметници. Само един сред тях е град, в който животът тече от древни времена до днес. Това е Несебър.
Избиране на Несебър под егидата на ЮНЕСКО
През 1983 г. във Флоренция се обсъждат поредните кандидатури на обекти, които да станат част от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Пред комисията са представени диапозитиви на полуостровната част на града, типична несебърска улица, църквите “Св.Стефан”, “Йоан Кръстител”, “Христос Пантократор”. Комисията е впечатлена, но се разколебава дали да включи града в списъка на ЮНЕСКО, защото “Несебър е град”. Председателят на комисията разяснява, че става въпрос за древен град, за археологическо място, богато на исторически и културни паметници. Накрая Несебър получава удостоверение, което свидетелства, че градът е с изключителна световна стойност за благото на човечеството.
Още: Топ 10 на най-посещаваните места в България от чуждите туристи (СНИМКИ)
С какво впечатлява днес Старият Несебър?
Живописно местоположение
Несебър е разположен на малък скалист полуостров, дълъг 850 метра, широк 350 метра, който е свързан със сушата чрез тесен провлак.
Мелницата
На провлака, който свързва стария с новия град, ни посреща Мелницата - символ на града. Представлява дървена постройка, висока над 10 метра, възстановка на мелница от османския период, която се е намирала на същото място. Мелницата никога не е била действаща и е построена за атракция на туристите.
Древна история
Несебър е един от най-древните градове в Европа, основан преди 3200 години. През античността градът е наричан Месамбрия, през Средновековието - Месемврия, а по-късно - Несебър.
За вековната история на Стария Несебър свидетелстват множество археологически находки. Голяма част от тях могат да бъдат разгледани в Археологическия музей на града, разположен в началото на полуострова. По време на цялото си съществуване Несебър винаги е бил ограждан от крепостни стени, останки от които са запазени и до днес. Първите крепостни стени са построени от траките през 8-ми в.пр.н.е. Гръцките колонизатори също строят крепостни стени през 5-ти в.пр.н.е. След като римляните завладяват Месемврия, също използват крепостните стени. Византийският период се характеризира с активна строителна дейност. Именно оттогава е най-добре запазена крепостната стена около градската порта. От този период е издигната крепостна стена и на югозападния бряг, която е запазена и до днес.
Още: Обявиха Пловдив за петия най-стар град в света
Красиви църкви
Наричат Несебър “Енциклопедия на християнското църковно строителство”. На територията на града са открити 44 църкви от периода от 5-ти до 19-ти в. Сред тях са и най-старите раннохристиянски базилики, открити в България. И днес най-голямото съкровище на града са църквите. Построени са през различни исторически периоди и днес впечатляват с изящна архитектура и пищна декорация.
Сред най-впечатляващите църкви днес са:
* “Христос Пантократор”
Разположената в центъра на Стария град църква е построена през 13-ти в. и е типичен представител на живописния стил в църковната архитектура. Днес църквата не е действаща като храм, а се ползва като художествена галерия.
* “Свети Стефан” или Новата митрополия
Църквата е трикорабна базилика, изградена от тухли и каменни блокове. Изографисана е през 1599 г. и в нея са изобразени над 1000 фигури в 258 композиции. В “Св.Стефан” са запазени оригинален рисуван иконостас от края на 16-ти в., както и резбован архиерейски трон и амвон от края на 18-ти в. Църквата не е действаща, а е обявена за архитектурно-строителен паметник.
* “Света София” или Старата митрополия
Построена е още през 5-ти в. По-късно е реконструирана, когато е вграден мраморният блок с надпис “И викът ми нека стигне до Тебе” (цитат от Библията). Днешният й вид е от началото на 9-ти в. Изградена е от камък и тухли, а подът е бил покрит с красиви мозайки. В средата на 13-ти в. църквата е била ограбена от Венецианската флота, която отнася мощите на св. Теодор, св. Андрей, черепа на св.Сист и ръката на св. Вертоломей. Пренесени са във Венеция в църквата “Св. Салвадор”, където са и днес.
Възрожденски къщи
През 18-ти в. Несебър е в период на разцвет, който намира израз най-вече в обновяването на жилищните сгради. Създава се нов облик на града - град на замогващи се производители, рибари, търговци. Типичните несебърски къщи са двуетажни. Долният етаж е стопански, в който се съхраняват бъчви с вино, рибарски или лозарски инвентар. Стените им са от камък и кал. Със стълба се стига до горния етаж, където около просторен салон са разположени стаите за домакините и за гостите.
В Стария Несебър има над 100 реставрирани възрожденски къщи, които оформят живописни архитектурни ансамбли. Сред тях се открояват Наковата къща с изящно изработени стрехи и корнизи, Вардалиевата къща - единствената триетажна сграда сред останалите, която впечатлява с характерна черноморска архитектура.
И не на последно място Старият Несебър впечатлява с дълъг пясъчен плаж, кокетни плажни заведения, уютни крайбрежни ресторантчета и вкусна морска храна.