Всеки от нас има предмети, съдържащи живак у дома. Например термометри, които измерват температурата в една стая, медицински термометри, енергоспестяващи компактни флуоресцентни лампи. Нека да видим колко опасен е счупеният термометър или флуоресцентна лампа във всеки дом?
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Обикновеният термометър съдържа до 2 g живак, енергоспестяващите лампи съдържат не повече от 2,5 mg, т.е. почти 1000 пъти по-малко.
Следователно би било правилно да се каже, че счупената единична лампа не е толкова опасна. Много хора забравят, че живакът е много опасен. На първо място, изпаренията му са опасни. Той се изпарява при стайна и дори нулева температура. Признаци на отравяне се проявяват през деня и се изразяват в обща слабост, главоболие, болка при преглъщане, повишена температура.
Как да постъпите?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
1. Проветряване
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Първо, веднага отворете всички прозорци и врати, помолете всички да напуснат стаята и да изведат домашните любимци. При проветряване част от живачните пари естествено ще избягат. Освен това, затворете плътно вратите на всички останали помещения.
2. Механично събиране на живак
Не използвайте метла, подочистачка или прахосмукачка за събиране на живак. В противен случай, след контакт с живак, те ще трябва да се изхвърлят заедно със събрания живак.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Събираме го само с ръкавици и дихателна защита (памучно-марлена превръзка).
Препоръчваме да използвате:
• гумена крушка;
• обикновена четка с дебели листове хартия или картон;
• скоч или тиксо;
• гъба.
Така че, сложете марля превръзка и гумени ръкавици. Необходимо е да се събират топчета живак по цялата площ на стаята. По-добре е да използвате мокра четка за това. Насочете големите топки върху хартията и изсипете в буркан с разтвор на калиев перманганат, а малките могат да бъдат събрани с пипета или скоч (дори хляб) и не забравяйте да ги поставите в същия буркан.
3. Химическа обработка
Същността на този метод е, че остатъците от живак влизат в реакция с химикали и в процеса на тяхната реакция се образуват нелетливи съединения под формата на живачни соли, които впоследствие лесно се отмиват.
Вземете 2 грама калиев перманганат, разтворете го в 1 литър вода. Получавате 0,2% воден разтвор на калиев перманганат. Можете също да използвате белина или други хлорирани продукти.
След това обработете зоната (под, празнини между дъски, стени), където термометърът се е счупил. След това обработете повърхностите с разтвор на сапунена сода (разтворете 4% сапун в 5% воден разтвор на сода). И така, трябва да повторите 3-4 пъти в продължение на няколко дни.
Не забравяйте да проветрявате помещението по всяко време по време на почистването. При постоянна интензивна вентилация концентрацията на живачни пари ще се нормализира в рамките на 1-3 месеца. Но като правило, ако всичко се прави правилно и живакът се събира достатъчно бързо, тази спешна ситуация не представлява голяма заплаха за живота.