Шалом е името на организация, насочена към съхраняване на традициите и културата на евреите. Защо обаче е избрано точно това име? Толкова значима ли е думата за евреите и какво точно означава поздравът „шалом“? Имащите някакви познания по темата погрешно считат, че думата означава мир. Всъщност мирът е една малка прашинка от всички значения и цялата сила и символика, скрити в поздрава. Научете всичко за думата „шалом“ и изненадайте приятели и близки с познанията си по темата.
Какво означава поздравът „шалом“?
Днес в Израел местните се срещат и разделят с думата „шалом“. Да, тя означава и мир, това е едно от значенията ѝ, редом със значенията „здравей“ и „довиждане“, които правят думата широко разпространена в ежедневната реч и при срещи, и при сбогуване. Цялостното определение за еврейската дума Shalom гласи, че тя означава: „завършеност, цялост, здраве, мир, благополучие, сигурност, благоденствие, съвършенство, пълнота, спокойствие, почивка, хармония и пълно отсъствие на тревога и смут“. Произхожда от глагол – Shalom. Значението на този глагол се припокрива с определението за значението на думата, но е по-кратко, глаголът се превежда като „да бъдеш завършен, съвършен и цял“. Така, поздравявайки се с „шалом“, евреите си пожелават не просто добър ден, а здраве, благополучие, спокойствие, мир, благоденствие – всичко хубаво, което може да ги сполети. И то наистина идва при тях – доброто и благоденствието, с което се благославят при всяка среща и раздяла, защото енергията на поздрава „шалом“ е божествена и силна. Много чужденци, живели в Израел, споделят, че по време на престоя си там, някак неусетно са започнали по пример от местните да се поздравяват не с традиционното „здравей“, а със „шалом“ и определено са изпитали силата на тази благословия.
Още: Въпреки отменения "Луковмарш": САЩ отчитат ръст на антисемитизма у нас
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Други употреби на думата шалом
Уверени сме, че ви е любопитно друго какво друго означава шалом. Евреите използват думата и като част от израза „шабат шалом“ – благословена събота. Съботният ден е свещен за евреите, те го очакват и посрещат като празник, като време за семейството и вярата, като ден за почивка, както сочи една от 10-те Божий заповеди – да се почита съботният ден и да не се работи. И еврейския народ спазва тази заповед. Всяка събота за тях е шабат шалом, прекарана с любимите хора и близките, посветена на посрещане на гости в дома с богата трапеза, на която задължително има вино, гроздов сок и обредни пити – хляб, с който задължително започва вечерята. По време на разчупването на хляба край масата се носят песни и се чуват благословии за мир, здраве, благоденствие. Менюто след хляба и питите е разнообразно и пиршество за небцето и сетивата. Евреите не пестят нито усилия, нито средства за тази специална трапеза на благословената събота, като приготвят и поднася и риба, и пиле, и друго месо, и варива, и зеленчуци, и десерт. Сред ритуалите за шабат шалом е отварянето на бутилката вино – нещо, което само домакинът има право да стори. Пак той единствено може да напълни чашите на всички гости и на семейството, събрало се около масата, изричайки в това време благословения, т.нар. Кидуш – освещаване на шабат.
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
На трапезата присъстват много свещи, а около нея се носят песни. Цари спокойствие и мир, които напълно кореспондират със значението на думата „шалом“.
Съботният ден е неработен за евреите. Не се извършва какъвто и да е труд освен приготвяне на обредни и традиционни за трапезата ястия, с които се посрещат гостите с „шабат шалом“. Празникът е на над 3000 години и е установен чрез Мойсей. Шабат шалом продължава повече от 24 часа, тъй като празникът започва в петък вечер и приключва в събота след залез слънце. Този специален ден за евреите е свързан с много ритуали и се очаква нетърпеливо от всички като идеалния завършек на седмицата.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Още: Волгин остана без престижна награда от "Шалом"
Желаем и на вас шалом – здраве, мир, благополучие, сигурност, благоденствие, спокойствие.
И Радев с позиция срещу антисемитизма, но без да спомене "Възраждане"