Различни мислители, от древногръцките философи до съвременната квантова космология и теорията за вечната инфлация, са наричали времето илюзия. За тях възприемането на времето, преминаващо от настоящия момент към настоящия момент, е артефакт на нашата психология, така че всичко реално или истинско е реално или истинно за вечността и без времето. Убеждението, че реалността се крие във вечното царство на истината, а не в потока от събития, които нашите възприятия ни показват, може да бъде подкрепено от научен аргумент, но също така отразява метафизичен предразсъдък.
Защо не можете да подарявате часовник и може ли наистина да работи?
Съвременните опити да се разшири квантовата теория до космологичната, за да се обхване цялата Вселена, а не само нейна подсистема, често се изразяват в уравнения, които предполагат, че времето възниква от безвремева реалност.
Но тези опити страдат от проблеми, както технически, така и концептуални, които са дори по-предизвикателни от обичайните главоблъсканици на квантовата теория.
Още: Как промяната на времето успява да повлияе на нашето биополе?
Няколко напредъка в изследването на квантовата гравитация показаха, че нашето четириизмерно пространство-време се възстановява само във версия на теорията, в която времето е реално и не възниква.
Противно на древната метафизична традиция, времето е не само реално, но е вероятно то да е единственият аспект на реалността, който преживяваме директно, който е фундаментален и не възниква от нищо друго.
Носил го е най-богатият на борда на Титаник: Продадоха златен часовник с история (ВИДЕО)
Времето наистина ли тече по-бързо, когато остаряваме?
Летящото време с напредването на възрастта може да се дължи на „разделянето“ на нашите преживявания в категории.
Още: Учените бият тревога: Вече няма 24 часа в денонощието!
Може просто да е въпрос на гледна точка. В края на краищата една година за петгодишно дете е значителна част от техния живот до момента, но за 60-годишен това е само малка част. Други експерти казват, че това има повече общо с това как колкото повече остаряваме, толкова по-познат става животът и колкото повече „разделяме“ преживяванията си в основни категории като „работа“, „пътуване до работното място“, „пазаруване“ и „домашен живот“.
Вселената ви изпраща важно съобщение: Какво означава, когато видите 09:09 на часовника си
Защо изглежда, че времето тече по-бавно, когато ни е скучно?
Въпреки че се чувстваме мудни и уморени, когато ни е скучно, на физиологично ниво това всъщност е състояние на „силна възбуда“ (измерено чрез по-бърз пулс). На свой ред е добре установено, че по-голямата възбуда ускорява „вътрешния часовник“ на нашия мозък, така че да чувстваме, че е минало повече време, отколкото всъщност е. Друга теория е, че очевидното забавяне на времето е вид сигнал, който мозъкът ни изпраща до себе си, за да ни предаде, че текущата ситуация е неудовлетворяваща и трябва да направим нещо друго.