Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се прави на Тодоровден за късмет?

19 март 2024, 16:13 часа

На 23 март тази година отбелязваме Тодоровден, който винаги се пада в първата събота след началото на Великденските пости. Този християнски празник е посветен на светеца Теодор Тирион и затова е наречен на негово име. На този ден се почитат конете и хората, свързани с тях. В този ден се провеждат конни надбягвания, наречени кушии, които са се превърнали в емблема за празника.

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Тодоровден е известен още като Конски Великден. Включва редица обреди и обичаи, които са запазени като традиции през годините. Някои са странни или забавни, а други са свързани с трапезата и приготвянето на обредни ястия. Също така, се провежда църковно освещаване на варено жито в храмовете. Ще ви разкажем за най-популярните обичаи , свързани с този празник за плодородие, здраве и късмет.

Какво се прави на Тодоровден?

1. Обредната пита

Празникът може да премине без изобилие от храни и без множеството обичаи, но не и без обредната пита. Тя се украсява с орехи или царевица и формата ѝ е характерна за празника в чест на конете – подкова или кон. Питата се раздава за здраве и плодовитост на жените, като се поставя и парче, намазано с мед, в яслата на конете.

2. Кушиите

Вероятно една от най-популярните традиции, свързани с празника, са конните надбягвания. Преди старта, докато жените приготвят обредната трапеза с постни ястия, семена и пита, мъжете грижливо подготвят конете си, ги украсяват и подготвят за състезанието. Победителят се смята, че ще има много късмет през цялата година и поради това получава специално изработен венец.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

3. Вареното жито

Тази традиция е свързана с легендата за Тодоровден и църквата. Житото се вари, след което се освещава в храма и раздава за здраве и късмет.

4.Празнично къпане на децата

Една интересна традиция по време на празника е празничното къпане на малките деца от техните майки рано сутрин. Това се прави преди конете да се разтропат, вярвайки че това ще ги предпази от болести през цялата година. След това, кичур от косата на децата се заравя под дърво с надеждата те да израснат здрави и прави като него. В някои райони на България, жените ритуално мият косата си, за да бъде здрава и да блести като конската грива.

5.Ритуал за плодовитост

На този ден по традиция, младите булки (от наскоро създадените семейства) обикалят съседните къщи и раздават малки обредни питки. Съседите ги получават и им дават благословията си.

6.Остриган като магаре през март

Това е друга запазена традиция. Бабите обикновено подстригват малките деца за първи път след миналите зимни дни и от там е дошъл изразът - "остриган като магаре през март".

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес