"Паническа атака" е термин, който се използва много широко за обозначаване на тревожна реакция.
Паник атаките са свързани с интензивни вълни на страх, паника или тревожност. Те са поразителни и техните симптоми могат да бъдат както физически, така и емоционални.
Много хора с пристъпи на паника могат да изпитат задух, да се потят обилно, да се разклатят и да почувстват биенето на сърцата си. Други изпитват болка в гърдите и чувство на откъснатост от реалността или себе си по време на пристъп на паника, което ги кара да мислят, че имат инфаркт.
Паническите атаки могат да бъдат страшни и могат да се появят светкавично бързо.
Това, което изпитвате при паническа атака е алармената система на тялото ви, която иска да ви подготви физически за справяне с извънредна ситуация и се активира без реална заплаха. Пристъпите на паника обикновено достигат връх в рамките на 10 минути и отшумяват след половин час.
Паническо разстройство
Паническата атака се превръща в нещо, наречено паническо разстройство, когато човек се тревожи толкова много за повторна атака, че започва да избягва места или ситуации, хора, с които свързва атаките. Не всеки обаче, който има честа паническа атака ще развие такова разстройство.
Когато върху вас се отключи паник така, много е важно да...
1. Използвайте дълбоко дишане
Докато хипервентилацията е симптом на паническа атака, която може да увеличи страха, дълбокото дишане може да намали симптомите на паника по време на пристъп.
Ако можете да контролирате дишането си, е по-малко вероятно да хипервентилирате, тъй като това може да влоши други симптоми включително пристъп на паника.
Концентрирайте се върху вдишването и издишването през устата, усещайки как въздухът бавно изпълва гърдите и корема ви и след това бавно го изхвърляте. Вдишайте и бройте от едно до четири, задръжте дъха за секунда и след това издишайте и пак бройте от едно до четири.
2. Затворете очи
Някои пристъпи на паника идват от средата, която ви заобикаля.
За да намалите стимулите предизвикващи паник атаката, затворете веднага очи. Това може да отстрани всякакви допълнителни стимули и да улесни фокусирането върху дишането ви.
3. Намерете обект на фокус
Някои хора намират за полезно да се съсредоточат върху един обект по време на паническа атака. Изберете видим обект и разгледайте внимателно всеки негов детайл.
Например - може да забележите, че стрелката на часовника се свива, докато тиктака и е леко наклонена. Съсредоточете цялата си енергия върху този обект и симптомите на паника могат да намалят или дори да изчезнат.
В крайна сметка много важно е да запомните: при появила се паник атака, просто запазете спокойствие и хладнокръвие. Знайте, че това е нереална несъществуваща заплаха и всичко е само в ума ви.