Созопол е най-старият град на Българското черноморско крайбрежие. Градската структура, изграждана през вековете, разкрива различните етапи от развитието на човешката цивилизация и превръща града в истински музей.
Първото селище възниква тук в края на VI хил. пр.н.е. и датира от епохата на късния неолит. Подводни проучвания в акваторията на съвременното пристанище разкриват останки на потънало селище от късния халколит и раннобронзовата епоха. Открити са керамични съдове, каменни и костени оръдия на труда.
Самият град е основан през 610 г.пр.н.е. като милетска колония с името Аполония Понтика. В началото на V в.пр.н.е. в града е издигната колосална бронзова статуя на Аполон от прочутия за времето скулптор Каламис.
Градът расте като търговски и пристанищен център. Търговското му влияние в Тракия се основава на съюз с владетелите на Одриското царство. Градът процъфтява и е наречен Аполония Магна (Велика Аполония). През 72 г. пр.н.е е завладян и ограбен от римляните, а крепостната стена е разрушена. През IV в. градът отново е в подем и с ново име - Созополис (град на спасението).
От периода XVIII - XIX в. са запазени църкви и над 180 възрожденски къщи, които придават очарование на днешния град. Днес Старият град на Созопол е обявен за архитектурно-исторически резерват.
Ако сте в Созопол, не пропускайте да видите:
Старинен Созопол
Старият град е разположен на скалистия полуостров Скамний и днес е душата на града, където всяко кътче ви връща в миналото. Тук ще видите старинни къщи с дървени облицовки, предпазващи от морския бриз, антични храмове, средновековни църкви и крепостни стени.
Още: Старият град на Пловдив е най-посещаваната историческа забележителност в България
Археологически музей
Музеят представя впечатляващата древна история на града чрез многобройни артефакти, открити на сушата и в морските води. Богатите колекции в музея включват древногръцки вази, мраморни фризове, скулптури и малка теракотна пластика, която представя изкуството и занаятите от тези времена. Особено интересна е експозицията, посветена на Аполония през античната епоха, когато градът е в своя пик като град-държава, известен със своите монети с образа на Аполон и Медуза Горгона и символа на котвата - доказателство за значението на морската търговия за града. Изложени са амфори, керамични и стъклени съдове, надгробни плочи, които дават представа за богатата културна история и оживена търговия на древните жители.
Етнографски музей
Етнографският музей се помещава в къща "Куртиди" (Тракийски хан), разположена в историческата част на града. От сградата се открива великолепна гледка към Созополския залив. Тук ще се запознаете с богата колекция от местни занаяти на първия етаж, където са изложени предмети от земеделието, риболова и винопроизводството. Ще усетите атмосферата на старите созополски домове, показвайки старинни фотографии и документи, които илюстрират живота в началото на XX в.
Южна крепостна стена и кула
Този архитектурно-исторически комплекс е разположен в южната част на стария град и е едно от най-приятните места за посещение. При събаряне на стара сграда археолози намират случайно добре запазени останки от югоизточната крепостна стена и правоъгълна стражева кула, датиращи от V-VI в. Стражевата кула е била използвана за наблюдение и охрана на едно от най-големите черноморски пристанища за износ на зърно през античността. Под нея са разположени казармени помещения, където са живели стражите. Интересен детайл е античният кладенец от IV-III в.пр.н.е., където по традиция посетителите хвърлят монети за късмет.
Античната арка на Аполония
Античната арка на древния град е разположена в центъра на днешния стар Созопол и е емблематична за богатото минало на града. Средновековният християнски комплекс, в който арката е централен елемент, е бил седалище на Созополската епископия, която доказва значимостта на града през вековете. Арката оцелява през бурната история на града, включително разрушения през османското владичество.
Созополски манастир "Св. Николай Чудотворец"
Средновековният манастир се намира в старата част на Созопол. Построен е върху основите на раннохристиянски храм от V-VI в. При археологически разкопки са открити 3 императорски печата. Открит е също древен некропол, датиращ от раннохристиянския период, разположен до църквата на манастира.
Средновековната църква "Св. Богородица"
Църквата е построена през XV в. и. е разположена в северната част на Стария град. Ниската конструкция е адаптирана към ограниченията на Османското владичество, като покривът й едва достига височината на човешки ръст. Храмът впечатлява с уникалната си архитектура на трикорабна псевдобазилика, изящни дърворезби, които украсяват иконостаса и интериора
Още много са местата, които ще ви очароват в този живописен град. Сред тях са: църквата “Св. Георги”, Созополският манастир "Св. Апостоли", разположен в най-североизточната част на полуострова, остров Свети Иван, където се намират руините на средновековния манастир “Св.Йоан Предтеча” и много други.
Още: Обявиха Пловдив за петия най-стар град в света