Мъркане, облизване, закачане, показване на коремчето - тези котешки "жестове" се тълкуват като израз на привързаност. Но какво означават котешките ухапвания?
Котката, която хапе със зъби нашите ръце, мишници или крака, иска да ни предаде важно послание.
Представете си, че си лежите спокойно на дивана - вие и котката ви. Гледате телевизионен сериал, галите я, тя мърка, обръща се по гръб, понякога дори облизва ръката ви. И изведнъж тя леко хваща със зъби кожата на ръката ви. Ако имате котки, това със сигурност ви е познато. И сигурно се чудите какво означава тази котешка смяна на настроенията?
Защо котката хапе?
Всеки, който си мисли, че плавният преход от отпускане към агресия е доказателство за променливо настроение, пакост или нестабилни чувства на котката, се заблуждава. Напротив. В повечето случаи хапането (или по-скоро закачането, състоящо се в галене на кожата със зъби, защото за истинско нараняване тук обикновено не може да става дума) е израз на привързаност.
От гледна точка на котката то не е нищо повече от продължение на галенето. Котките, за разлика от кучетата, не обичат дългото, монотонно докосване. Те могат да бъдат галени, но само за малко, могат да бъдат разресвани, но не за повече от няколко минути. След кратко време те биха искали да преминат към друга дейност, може би по-динамична, с повече елементи на игра.
За да се убедите в истинността на тази теза, е достатъчно да разгледате игрите на малките котки. Животните често се облизват и гушкат помежду си, за да започнат след малко да се борят и хапят. Нещо повече, те са хапани и от майка си, която първо облизва козината на малките си, а след това ги хваща със зъби. Това е израз на котешка любов.
Понякога хапането е и начин да се привлече човешкото внимание. Да кажеш: "Хей, може би вместо да гледаш поредния епизод на сериала, можеш да си поиграеш с мен"?
Сигнали от вашата котка, че не се чувства добре
Кога котката е нещастна?
Но кога ухапването от котка наистина е израз на агресия? Границата между игривостта или галенето и агресията или защитата не е трудна за разбиране.
Ако умишлено дразним котката или ако животното се намира в застрашителна ситуация, не е изненадващо, че се опитва да се защити със зъби. Според езикът на тялото на домашния любимец, ако ухапванията са съпроводени с ръждива козина, напрегнати мускули и отпуснати назад уши, можем да сме сигурни, че котката хапе от гняв или стрес.