Ксилитолът е естествен подсладител, който се добавя към широка гама от продукти за защита на зъбите от кариес и като заместител на захарта. Знаете ли, че той присъства в кората на дърветата и растенията? Също така в някои плодове и зеленчуци като сливи, ягоди и карфиол. Освен това нашето собствено тяло произвежда ксилитол, макар и в много малки количества.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Ксилитолът може да прилича на захар, защото има подобен вкус. Разликата между тези два подсладителя е, че за разлика от захарта, ксилитолът не причинява кариес, така че не е вреден за зъбите.
Това е подсладител, който съдържа 40% по-малко калории от захарта и намалява вероятността от появата на кариес от 30% на 85%.
Запознайте се с всичките му предимства!
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Този подсладител е използван за приготвяне на напитки, бонбони и дъвки, които не съдържат захар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Предимства на ксилитол
Рафинираната захар съдържа ненужни калории и вещества, които в крайна сметка могат да увредят тялото ни. Въпреки това има и други много по-здравословни нейни заместители, включително ксилитол, сироп от агаве или захар от панела.
По този повод пристъпваме към анализиране на полезните за здравето свойства на ксилитола:
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
1. Укрепва имунната система
Ксилитолът повишава активността на белите кръвни клетки. По този начин укрепва имунната ни система и ни предпазва от появата на бактериални заболявания.
2. Увеличава костната плътност
Многобройни скорошни проучвания твърдят, че този подсладител увеличава костното и минералното съдържание, като по този начин намалява шансовете за заболяване от остеопороза.
3. Препоръчва се за диабетици
Ксилитолът се препоръчва напълно за хора с диабет. Тъй като не съдържа фруктоза, той не влияе върху нивата на кръвната глюкоза и инсулин.
4. Предотвратява кухини и инфекции в устата
Кариесът се образува чрез бактерии в устата. Те "перфорират" зъбите и ако не бъдат лекувани навреме, могат да причинят падането им.
Ксилитолът не само не причинява кариеси, но и ги предотвратява. Той колабира бактериите и им пречи да абсорбират глюкозата. По този начин предотвратява развитието на бактерии.
5. Забавя стареенето на кожата
Доказано е, че ксилитолът увеличава производството на колаген. Колагенът е вид протеин, който произвеждаме сами и който осигурява по-голяма устойчивост, еластичност и регенерация на тъканите. По този начин предотвратява образуването на бръчки и ни позволява да покажем много по-млада кожа.
6. Предотвратява случаите на отит
Вече обсъдихме антибактериалните свойства на ксилитола. По този начин също ни помага да се предпазим от ушни инфекции.
7. Използването на дъвки с ксилитол може да бъде ефективно в борбата с лошия дъх. Те също така спомагат за увеличаване на слюноотделянето, което благоприятства елиминирането на бактериите. Важно е да се има предвид, че резултатите от дъвката не са заместител на миенето на зъбите. Изплакванията, съдържащи ксилитол в концентрация най-малко 3,3% също помагат за предотвратяване на кариес и осигуряват приятно усещане за свежест, както и пастите за зъби с минимална концентрация от 10% ксилитол.
Ето 7 предимства, които го правят идеалният заместител на захарта.
А вие, опитахте ли го вече?