Понякога ви се струва, че правите всичко възможно: не ядете нездравословна храна, спортувате, но излишните килограми не изчезват. Нека разгледаме по-отблизо причините, които могат да допринесат за това.
Процесът на отслабване отнема много време. В началото килограмите си отиват лесно, но рано или късно идва момент, в който на кантара се спира една и съща цифра, въпреки диетата и тренировките. Това явление се нарича "ефект на платото" и за да го преодолеете, ще трябва да преразгледате подхода си към храненето.
Защо теглото стои на едно място: причини
За да елиминирате проблема, трябва да знаете защо се е появил. Ето какво може да бъде провокирано от застоя на теглото.
Преброяването на калориите се извършва неправилно. Случва се човек да изчислява дневния си калориен прием и да е сигурен, че той се вмества в нормата, необходима за отслабване. Но той напълно забравя за ядките, сушените плодове или бързите закуски, които консумира през деня. Именно тези неотчетени калории поддържат теглото на едно и също ниво.
Какво не трябва да ядем, когато сме на диета за отслабване?
Консумация на недостатъчно количество вода. Водата прекъсва лекия глад, извежда токсините от организма, стимулира метаболизма.
В диетата има твърде много солени ястия. Солта задържа вода и цифрата на кантара не намалява.
Твърде строга диета. За да поддържате метаболизма си в норма, тялото ви трябва да приема определен брой калории всеки ден. Ако то получава по-малко от тази "заплата за живот", метаболизмът се забавя. Тялото се опитва да противодейства на стреса.
Но невинаги ефектът на платото показва, че е допусната някаква грешка при отслабването. Може би мастната тъкан се замества от мускулна тъкан. Мускулите тежат повече от мазнините, в този случай теглото ще стои, но обемите ще намаляват.
Ето коя е единствената диета, която наистина работи
Какво да правите, ако килограмите ви са в застой?
Тези, които нямат търпение да видят нова, по-добра стойност на кантара, могат да прибягнат до следните методи.
- Пийте повече вода, за да ускорите обмяната на веществата и да премахнете токсините.
- Водете хранителен дневник, за да елиминирате вероятността да превишите дневната норма калории.
- Занимавайте се с кардио упражнения. Колоезденето, плуването и бягането помагат за изгарянето на мазнините.
- Преразгледайте диетата си. Възможно е тя да е твърде оскъдна и да трябва да добавите към нея белтъчини и мазнини, така че организмът да не изпитва нужда да прави резерви.
- Понякога помага да дадете на организма малко изкуствено разклащане. Един ден да превишите нормата на приетите калории, а след това да се върнете към обичайния режим.
Всички тези методи са лесни за изпълнение, но са напълно способни да помогнат за изместването на теглото от мъртвата точка. При компетентен подход към отслабването теглото дори след кратък застой то ще намалява постоянно.
Според изследвания на учени от университета в Кеймбридж до голяма степен предразположението ни към наднормено тегло зависи от гените, наследени от нашите родители. По този начин човек притежава определени гени, които влияят върху теглото. Ако има дефект именно в тези гени, тогава собственикът му е склонен към наднормено тегло. Според учените тези специални гени влияят на апетита, от тях зависи предразположението към този или онзи продукт и дали организмът е в състояние да разпределя равномерно мазнините.