Великият математик на древността Архимед е роден около 287 г. пр. Хр. в пристанищния град Сиракуза в Сицилия - тогава самоуправляваща се гръцка колония. Биография на Архимед била написана от приятеля му Хераклид, но тя била изгубена и от нея останали само неясни фрагменти – например, така и не е изяснено дали е бил женен и имал ли е деца.
Архимед загива в 212 г. пр. Хр. по време на Втората пуническа война; тогава римските войски на военачалника Марк Клавдий Марцел превзели град Сиракуза след двегодишна обсада. Според популярната версия на Плутарх, Архимед проявил в най-голяма степен своите инженерни умения през пролетта на 214 г. пр. Хр. именно по време на обсадата на Сиракуза. Той построил машини, които позволявали да се отблъскват вражеските атаки. Сред тези бойни устройства имало такива, които можели да хвърлят каменни снаряди на различни разстояния, други със специални железни „лапи“ лесно можели да потопят всеки кораб, трети изстрелвали къси копия – дротици, през предварително подготвени отвори в градската стена. Римляните се принудили да отхвърлят идеята да превземат бързо града с щурм и прибягнали към обсада. През есента на 212 г. пр. Хр. Сиракуза била превзета. Това се случило по време на празника на Артемида, когато стражите били пияни – и предател измежду тях отворил таен проход в стената за врага. По време на щурма Архимед бил убит. По-късно в изпълнение на желанието му върху неговата гробница му било изсечено кълбо, вписано в цилиндър – символ на заниманията му с физика и геометрия. Въз основа на тази символика век и половина по-късно Цицерон открил гроба на учения.
В момента, когато градът бил превзет, Архимед разработвал математическа диаграма и чертаел върху пясък. Римски войник наредил да отиде при пълководеца Марцел, но Архимед отказал, като заявил, че трябва да приключи с решаването на задачата. Войникът се разгневил и, независимо, че имало заповед ученият да бъде пощаден, го убил с меча си.
Плутарх предава и по-малко известна версия за смъртта му, която гласи, че той бил убит, докато опитвал да се предаде на римляните. Тогава Архимед носел математически уреди и го убили, защото един войник ги помислил за ценни предмети. Съобщава се, че Марцел бил възмутен от смъртта на Архимед, понеже го смятал за ценен учен и преди атаката заповядал да се отнасят с уважение към него.
Твърди се, че последните му думи били: „Не докосвай моите колела!“ (на гръцки: μὴ μου τοὺς κύκλους τάραττε) относно изобразените математически кръгове, когато римски войник нарушил спокойствието му. Този цитат често се предава и на латински - но няма надеждни доказателства, че Архимед действително е изрекъл такива думи.
Колкото да символиката върху гробницата му, тази скулптура изобразява любимото му математическо доказателство, състоящо се от сфера и цилиндър с еднаква височина и диаметър. Архимед доказал, че повърхността и обемът на една сфера представляват две трети от съответните параметри на цилиндъра, в който е вписана сферата.
През 75 г. пр. Хр. - тоест, 137 години след смъртта му, римският оратор Цицерон служел като квестор в Сицилия. Той бил чувал истории за гробницата на Архимед, ала местните жители не могли да му покажат къде се намира. Най-сетне я открил близо до портите на Сиракуза, занемарена и буренясала. Цицерон подредил гробницата и успял да прочете някои от стиховете, издълбани върху надгробната плоча.
Още: Милиард, трилион, квадрилион - кое е най-голямото число в света
В началото на 1960-те години в двора на хотел в Сиракуза била открита гробница, но не е установено категорично, че е именно на Архимед.
Основните версии за живота на великия учен са написани много години след смъртта му от историци на Древен Рим.
---
Две американки направиха нещо, считано за невъзможно в математиката (СНИМКИ)