На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. Ето какво трябва и не трябва да се прави на Светли четвуртък.
Какво трябва и не трябва да се прави на Светли четвъртък?
В народните вярвания Светли четвъртък се нарича още Великден на мъртвите. Според обичая на този ден хората си спомнят за починали роднини, но не трябва да тъгуват за тях, а трябва да си спомнят за добрите дела, които са направили. В стари времена на този ден вратата се оставяла отворена, за да могат мъртвите да дойдат на гости. Църквата отбелязва Великден на мъртвите на Томина неделя - това е неделята от Светлата седмица.
Какъв църковен празник е на 23 април - традиции и обичаи
Според народните традиции на Светли четвъртък е обичайно да се приготвят ястия от овес - каша, хляб, супа, бисквитки от овесени ядки, за да има богата реколта, а също и да се приготвят палачинки от овесени ядки - с тях се черпят близки и нуждаещи се, за да има просперитет в дома.
На църковния празник 24 април не бива да се карате, ругаете, пиете, преяждате. Църквата не одобрява алчността, завистта, мързела.
Какво не трябва да правите днес според народните знаци: не се препоръчва да започвате нови неща - всичко ще бъде напразно. Забранено е да се дават назаем или да се броят пари - това води до бедност, а също така не трябва да се отказва помощ - това може да доведе до бедност.
Направете това на празника утре, за да привлечете щастие и късмет
Църковен празник на 24 април
На 24 април църквата почита и
Свети Сава Стратилат. Той живял през III век, бил смел воин и бил удостоен със званието воевода-стратилат. Той изповядвал християнството и често помагал на нуждаещи се и онеправдани, за което придобил дарбата на чудотворство и изцеление.
Император Аврелиан, след като научил за религията на Сава, се опитал да го принуди да се отрече от вярата си. Когато Сава отказал, бил подложен на жестоки мъчения, но командирът по чудо остана невредим. 70-те войници, които станаха свидетели на това, също повярвали в Христос. Те били осъдени на смърт, а Свети Сава бил хвърлен в тъмница. Той приел смъртта, но не се отказал от вярата си.
24 април 2025: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи