Сако - част от класически костюм
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
В традиционната версия сакото е връхно облекло, което е част от костюм с панталон. Изработени са от една и съща материя. Типичните отличителни детайли на сакото са както следва:
Разрез на рамото. Въпреки разликата в техниките за шиене в зависимост от марката, шивача, националните особености, в повечето случаи за сакото се използва кройката „rollino“. Рамото е ръчно изработено с множество слоеве подплата, което му придава типичния заоблен вид, а цялостното яке има отчетливо структурирана форма.
Саката обикновено са едноредни с две или три копчета или двуредни с шест или четири копчета. По-строгите модели имат джобове с нарези, а по-малко строгите модели имат джобове с капаци.
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Класическото сако е с твърда подплата, докато от яката до линията на раменете и гърдите е по-тънко, което поддържа плавна линия на преход към талията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Копчетата, както малки на ръкавите, така и големи, са подбрани стриктно в съответствие с плата.
Прорези – елици - един отзад на едноредно сако, а може и два отстрани - при двуреден модел. Това прави движението по-лесно.
ВАЖНО! Сакото за костюм трябва да се носи с подходящи панталони, за да поддържате официален вид. Ръкавите трябва да са с 1-1,5 см по-къси от маншета на ризата. Едноредното яке е с отворено долно копче. Приляга доста плътно на гърдите, тъй като е обичайно да носите само риза или тънък пуловер под яке.
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Какво трябва да носи модерният мъж – съвети
Блейзър - елегантен ежедневен вариант
Блейзърът е по-свободна интерпретация на сако. Може да няма ясно балансирана форма, да е вталено или разхлабено, понякога е зашито без подплата и често без прорези - елици. Използва се всякакъв плат: в клетка, с шарка, в ярки цветове, независимо от цвета на панталоните. Блейзърът е повече или по-малко строг в кройката, но позволява такива свободи като:
- копчета в контрастен цвят, метални;
- кръпки джобове - "специален знак";
- ръбове, вложки, емблеми, "кръпки" на ръкавите.
Това е кръстоска между блейзър и леко сако и е удобно за носене с всичко, включително и пуловер. С блейзър можете да комбинирате класически панталон, дънки. Подходящо е за ежедневно носене в офиса и през почивните дни, когато не се изисква строг дрескод. Често срещан синоним на блейзър е „клубно сако“, тъй като по едно време този тип облекло се появи като отличителен белег на членовете на клуб (спортен, морски, ловен).
Блейзърът е с по-мека кройка и лежерен вид. Може да се носи без цип. С течение на времето той се адаптира към модата и в крайна сметка се превърна в едно от най-популярните части от мъжкия гардероб. В женския костюм се използват и блейзъри, като правилата за носенето им са почти същите.
Смята се, че първият блейзър е направен специално за военноморския екипаж на HMS Blazer, кораб на британския кралски флот, в чест на посещението на кралица Виктория. Елегантността на екипажа толкова впечатлило кралицата, че тя веднага решила да поръча нови блейзъри, подобни на якета, които да се носят като униформи от всички останали екипажи на Кралския флот.