Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Петков се закани да изкорени ПР-ската мъгла на ГЕРБ за Еврозоната и бюджета

25 януари 2025, 13:36 часа • 1799 прочитания

Наша отговорност е да махаме ПР-ската мъгла на ГЕРБ и да показваме на хората, че бюджетният дефицит е изцяло възможен да е под 3%. Целият бизнес и всички хора, които не искат да не сме в БРИКС, трябва силно да кажат, че искат влизане в Еврозоната от 1 януари 2026 година. Много добре знаем, че част от приятелите на ГЕРБ с големите черни каси в левове няма да искат да се осветлят и да влезем в Еврозоната, знаем и че част от сивите банки също ще дърпат назад, знаем, че коалиционните партньори на ГЕРБ също ще искат да се върнем назад, знаем, че приятелският им бизнес и кметове ще искат своите пари над 3% бюджетен дефицит. Toва заяви бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков в социалната мрежа "Фейсбук". 

Още: Бюджет 2025 няма да е постна пица, но трябва дисциплина

ПП-ДБ няма да позволи на Борисов да предаде Еврозоната

Той посочи, че ПП-ДБ не може да позволи на ГЕРБ да предадат този национален приоритет за Еврозоната заради личното оцеляване на Борисов. Предателство към България е личния интерес на един партиен лидер да бъде над националния интерес.

Още: Бюджетът не е балансиран, а раздут: ПП-ДБ vs ГЕРБ за парите на държавата

"Ако Борисов си мисли, че отново ще измами пенсионерите, младите семейства, учителите и докторите, не е познал. През публичен натиск, заедно с бизнеса, с профсъюзите, с цялата демократична общност ще обединим усилия и кажем - ГЕРБ трябва да направи стъпката за Еврозоната, без да лъже хората с постната пица, без да лъже хората че не може бюджет с 3% дефицит. Това ще е нашата роля в следващите няколко месеца", закани се Кирил Петков. 

България може да влезе в Еврозоната на 1 януари 2026 г. от всички нас зависи да не допуснем ГЕРБ да попречи на този национален приоритет, категоричен бе Кирил Петков. 

Еврозоната

Още: Бойко Борисов е изключително добър в едно нещо - да си намери повод да се разсърди

Според Кирил Петков щеше да е много лесно да се направи един сериозен бюджетен дефицит, да се разхвърлят парите на техните фирми и да се обвини за всичко Асен Василев, но голяма част от българите имат очакване за Еврозоната, защото вече покриваме всички реални критерии. Тази разлика от 0.1% всички знаем, че няма значение, както нямаше значение при Хърватия.

По думите му втори проблем на ГЕРБ е, че БСП имат избор на нов лидер, и искането на конвергентен доклад преди вътрешните избори на БСП може да навреди на избора на лидерите, които са и министри в коалицията.

Още: Кой заложи бомбите в парите на държавата: Финансовият министър каза какъв Бюджет 2025 ще представи

Той посочи, че трети проблем е, че ИТН не иска да бърза с Еврозоната, защото нейните избиратели са близо до Възраждане, и такова бързо влизане ще накара и последния им избирател да отиде другаде. Единственият начин да "успокоят" ИТН е да хвърлят огромни инвестиции при министъра Караджов, но там удряме рестрикцията за 3% дефицит, добави Кирил Петков. 

Кирил Петков допълни, че всички знаят, че за Бойко Борисов собственото му оцеляване е по-важно и от Еврозона, и от държавен бюджет, той ще смята до последно дали да не отложи Еврозоната. В първи кабинет на ПП през 2022 г. аз подложих на гласуване приемането на плана за влизане в Еврозоната и министерският съвет се разцепи в гласуването - 10 подкрепиха, 8 не (ИТН и БСП бяха против). Все пак успяхме. За хубаво или лошо, ние сме слагали националните идеи винаги пред партийните и личните, но това не е Бойко, чието оцеляване е винаги приоритет номер едно, напомни Кирил Петков. 

Още: "Продължаваме промяната" излязоха със списък на "скритите лимонки" на Пеевски (ВИДЕО)

Припомняме, че вчера в интервю за националната телевизия премиерът Росен Желязков обяви, че след 18 февруари ще поискаме конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната. Той посочи, че бюджетът, който ще бъде предложен, трябва да е с таван на дефицита до 3 %. "В приоритетите, които записахме заедно с "Демократична България" в коалиционното споразумение, присъединяването към еврозоната е основна цел и приоритет", подчерта Желязков. Той посочи, че страната ни трябва да покрие изисквания за дълг, инфлация и дефицит. И в момента, в който ги покрие да подаде искане за конвергентен доклад. "Ние не търсим прозорец, а устойчивост на публичните финанси", изтъкна премиерът.

Бюджет 2025

Кирил Петков посочи още, че на всички стана ясно, че дупка от 18 млрд. няма. Та дори и служебният кабинет на Пеевски даде бюджет с 3% дефицит - което е 6 млрд. Новият министър на финансите, с ПР заръка да казва колко всичко е зле, обърка на пресконференцията приходите и разходите в изявлението си за януарските цифри, акцентира съпредседателят на ПП-ДБ. 

Според него има два реални проблема обаче наистина за ГЕРБ с бюджета. Първият е, че гласуваните от тях (ние бяхме против в тези размери) увеличения на заплатите на МВР, ДАНС и ДАТО с над 50%, трябва да ги намерят отнякъде. Единственото, което ГЕРБ могат да направят, е да свалят инвестициите, което обаче прави трудно "да върнат стари услуги" на големите строителни фирми и всякакви други играчи, да си подкрепят техните кметове и да разхвърлят средства по коалиционните партньори, за да ги държат лоялни. Само мога да си представя какви пари "за инвестиции" е поискал Гроздан Караджов например в министерството на транспорта, коментира Петков. 

Още: Асен Василев подозира, че правителството е на карта заради Еврозоната (ВИДЕО)

Той открои, че другият проблем на Борисов е, че за да вземе парите от Европа по Плана за възстановяване и устойчивост, които са към 10 млрд., трябва да приеме антикорупционното законодателство - той толкова много не го иска!

"В тази ситуация Борисов може да се опита да се измъкне само през любимия му ПР: да надуе сирените на тревога колко е страшно, за да може да ореже част от социалните разходи на хората, за да има пари за раздаване да си пази коалицията. Така се връщаме в периода на "постната пица" и хвърлянето на пари от джипката на "свои хора", "свои кметове" и "коалиционни партньори", изтъкна Кирил Петков.

В заключение Кирил Петков добави, че последните 4 бюджета бяха под 3% дефицит, това, че последните 4 салда за януари винаги са били с излишък - тази информация бързо трябва да се забрави, защото не работи за ПР-а на ГЕРБ. Човекът финансист на Магнитски, Горанов, трябва да ни обясни, че е тежко и ще трябва да се затягат коланите на обикновените хора.

Още: Борисов: Ако Еврозоната не стане, нямаме място в коалицията (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес