Бойко Борисов е изключително добър в едно нещо - да си намери повод да се разсърди. Заради това се провалиха преговорите за съставяне на правителство и с участието на ПП-ДБ. Трябва да се разглежда продължението на кабинета на Росен Желязков, като продължение на кабинета на Димитър Главчев. Това заяви депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков пред БНТ.
Няма да има 100 дни толеранс, нито 10 секунди търпение
Според него ГЕРБ и Бойко Борисов имат една граница, която няма да прекрачат, но и нея я прескочиха - отказаха да подадат искане за конвергентен доклад за влизане в Еврозоната. Ние сме готови да дадем 100 дни толеранс, но компромис с Еврозоната и геополитическата ориентация няма да имат 100 дни толеранс, а дори няма да има и 10 секунди търпимост, категоричен бе Явор Божанков.
Според него след управлението на ГЕРБ, алтернативата няма как да дойде от "Възраждане".
Кабинетът "Желязков" тръгва с положителен рейтинг
Още: Прокуратурата отказа да се занимава с безчинствата на "Възраждане" и "Има такъв народ" в парламента
След седем поредни парламентарни избора и продължителна политическа нестабилност, българското общество показва ясни предпочитания за стабилност. Според изследване* на агенция "Алфа Рисърч", 69% от анкетираните подкрепят съставянето на кабинета "Желязков" като по-добра алтернатива на поредни предсрочни избори. Само 19% от запитаните предпочитат нов вот.
Причините за това предпочитание включват разочарованието от честите избори, неспособността им да разрешат политическата криза и нарастващото съмнение в честността на изборния процес. Подкрепата за редовно правителство е силно изразена сред симпатизантите на почти всички партии, с изключение на тези на МЕЧ, където мненията са разделени.
Новото правителство започва с относително позитивен старт: 39% от анкетираните го оценяват положително, докато 29% изразяват негативно мнение. В сравнение с други кабинети от последните 15 години, този рейтинг е сходен с началните позиции на правителството на Кирил Петков (35% положителни срещу 23% отрицателни) и отстъпва само на първия кабинет на Бойко Борисов през 2009 г. (47% положителни срещу 8% отрицателни). Поддръжката е най-силна сред симпатизантите на ГЕРБ и ДПС – ДПС (Ахмед Доган), докато избирателите на опозиционни партии като МЕЧ и ПП-ДБ са по-скептични.
Премиерът Росен Желязков предизвиква поляризирани мнения – 29% изразяват доверие, а 26% недоверие. Най-големият дял от анкетираните (46%) все още нямат мнение за него, което оставя възможност за премиера да спечели обществено доверие чрез действията си. По-високата подкрепа за правителството спрямо премиера се дължи на факта, че Желязков е тясно свързан с ГЕРБ, което води до по-сдържана подкрепа от страна на симпатизантите на коалиционните партньори.
Още: Раздорите в ПП се задълбочават: Божанков и Денков се сблъскаха в парламента (ВИДЕО)
Президентът Румен Радев регистрира увеличение в положителните оценки – 44% одобрение срещу 31% неодобрение. Липсата на сериозни сътресения в президентската институция през последните години допринася за този резултат. Политическата нестабилност и неспособността на партиите да постигат устойчиви решения укрепват позициите на държавния глава.
Електорални нагласи
Проучването не регистрира значителни промени в подкрепата за основните политически партии. ГЕРБ продължава да води с 26% електорална подкрепа, следвана от оспорвана надпревара между ПП-ДБ (13.4%) и „Възраждане“ (13.1%). Лидерите на „Продължаваме промяната“ – Кирил Петков и Асен Василев – търпят имиджови щети, като доверието към тях е около 10%, а недоверието надхвърля 68%. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов също регистрира негативен баланс (16.8% доверие срещу 55.9% недоверие).
Подкрепата за "ДПС – Ново начало" е 10.8%, докато ДПС – ДПС на Ахмед Доган има 7.5%. Лидерите на БСП и ИТН също стабилизират позициите си, а МЕЧ запазва място в парламента с 4% подкрепа. *Изследването е проведено в периода 15 - 20 януари сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.