Жълтите изпражнения могат да бъдат изненадващи и да предизвикат опасения относно здравето на храносмилателната система. Няколко фактора могат да допринесат за цвета на изпражненията ви и разбирането им може да помогне да се определи дали има нужда от медицинска помощ. Ето някои често срещани причини за жълти изпражнения:
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Диетични фактори: Една от най-честите причини за жълти изпражнения е изборът на диета. Храните с високо съдържание на бета-каротин, като моркови, сладки картофи и тиква, могат да придадат жълт оттенък на изпражненията. Освен това храните с изкуствен жълт оцветител или тези, богати на мазнини, също могат да повлияят на цвета на изпражненията.
Малабсорбция на мазнини: Жълтите изпражнения могат да показват проблеми с усвояването на мазнините. Когато храносмилателната система не усвоява правилно мазнините, изпражненията могат да изглеждат жълти и мазни. Това състояние често се свързва с нарушения като цьолиакия или хроничен панкреатит, които нарушават усвояването на хранителните вещества.
Още: Как и защо да ползваме прах за пране в тоалетната?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Стомашно-чревни инфекции: Някои инфекции могат да нарушат нормалното храносмилане и да доведат до жълти изпражнения. Например жиардиазата, паразитна инфекция, може да причини жълти, неприятно миришещи изпражнения. Бактериалните инфекции, като тези, причинени от салмонела или Е. коли, също могат да доведат до промени в цвета и консистенцията на изпражненията.
Проблеми с производството на жлъчка: Жлъчката, която се произвежда от черния дроб и се съхранява в жлъчния мехур, е от съществено значение за храносмилането и усвояването на мазнините. Жлъчката придава типичния кафяв цвят на изпражненията. Ако има проблем с производството на жлъчка или с нейното движение от черния дроб към червата, изпражненията могат да станат жълти. Състояния като хепатит или запушване на жлъчните пътища могат да попречат на нормалния поток на жлъчката.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Лекарства и хранителни добавки: Някои лекарства и добавки също могат да повлияят на цвета на изпражненията. Например антибиотиците могат да променят чревната флора, което може да доведе до жълтеникави изпражнения. Добавките с желязо и някои антиациди също могат да повлияят на цвета на изпражненията, въпреки че това е по-рядко срещано.
Жълтеница: Жълтеницата, състояние, което се характеризира с пожълтяване на кожата и очите, понякога може да причини жълти изпражнения. Обикновено това се дължи на излишък на билирубин - жълт пигмент, образуван при разграждането на червените кръвни клетки. Жълтеницата може да бъде признак на чернодробна дисфункция или проблеми с жлъчните пътища.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Експерт: Изпражненията показват дали имате здравословен проблем
Генетични състояния: Редки генетични състояния, като синдрома на Гилбърт, могат да повлияят на преработката на билирубина и потенциално да причинят жълти изпражнения. Въпреки че тези състояния обикновено са доброкачествени, те могат да допринесат за промени в цвета на изпражненията.
Ако забележите постоянни жълти изпражнения, особено ако са придружени от други симптоми като коремна болка, загуба на тегло или жълтеница, е важно да се консултирате с медицинско лице. Той може да помогне да се определи основната причина и да препоръча подходящо лечение или корекции в диетата. В много случаи жълтите изпражнения може да са безвредни и да са свързани с диетата или незначителни промени в храносмилането, но постоянните или необичайни промени изискват професионална оценка, за да се изключат по-сериозни състояния.
Недоволен от рецензия: Германски балетен режисьор замери с изпражнения критик