Едва ли можем да си представим новогодишната нощ без блясъка на фойерверките, шума на пиратките и цветовете, озарили празничното небе. Всяка година обаче има пострадали от неправилна употреба на пиротехника, съчетана с алкохол, превъзбуда, невнимание, пренебрегване на правилата за безопасност.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Пиротехническите изделия, с които правим празника цветен и шумен, крият рискове и опасности. Празникът може да се превърне в неприятно изживяване с последствия за цял живот само с едно грешно движение. Добре е да сме наясно с основните опасни ситуации, за да съумеем да ги сведем до минимум.
1. Избирайте пиротехника от оторизирани търговци. Това гарантира, че изделията не са фалшиви и носи сигурност. Всяка година от пазара се изтеглят множество артикули, които са фалшиви и не отговарят на изискванията. Внимавайте да не попаднете на такива продукти, нелицензираните търговци са сериозна потенциална опасност.
2. Съблюдавайте правилната употреба. Консултирайте се относно правилната им употреба. Ако изделието изисква да е поставено в земята, закрепете го здраво, за да не може да се измъкне и смени посока на насочване и в никакъв случай не си помисляйте, че може да го държите в ръка по време на работа. Това може да доведе до тежки наранявания и осакатяване. Хора, попаднали в болнични заведения, с откъснати пръсти от пиротехнически изделия, не са рядкост и опасността е съвсем реална, ако не спазвате указанията. Използвайте всички изделия според посочените правила за безопасност, с които се запознайте предварително, а не в новогодишната нощ.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
3. Внимавайте да не причините пожар. Ако е сухо и няма следа от сняг или влага, пиротехниката може да причини пожар. Особено опасно е, когато зарята се осъществява близо до гори или пожароопасни материали. Съществува опасност и от подпалване на покривна конструкция. Проверете накъде и на каква височина се движат изстреляните ракети, преди да запалите фитила, и съобразете мястото така, че да е безопасно за природата, сгради, хора и животни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
4. Не оставяйте изделията без контрол, ако има деца около вас. Белята става за секунди. Не им позволявайте да използват пиротехника, ако нямат необходимата възраст. Пиротехниката може да причини трайни увреждания – докладвани са от леки изгаряния на кожата до ампутации на пръсти и загуба на зрение следствие на дефекти на пиротехническите изделия и/или попадането им в неподходящи ръце. Специализираното издание „Deutsches Ärzteblatt“ сочи, че не са редки и проблемите със слуха – болка, пищене в ушите, намаляване на слуха – или нараняванията след употреба на пиротехника.
5. В някои държави контролът над употребата е строг, тъй като се посочва, че пиротехниката задимява и замърсява въздуха, което влияе негативно върху здравословното състояние. Нещо повече – гърмежите плашат животните, могат да станат причина за бягство на животното или за смъртта му – от страх или от превозно средство, докато бяга в паника от пиратките. Ако имате домашен любимец, не го пускайте навън в празничната нощ и му осигурете възможно най-тихото място, където считате, че ще се чувства в безопасност. Обикновено това са вътрешни помещения, далеч от шумните улици, или коридорите.