С настъпването на есента всеки човек трябва да прибави определени храни в менюто на всички, съветват експертите. Диетолозите Писарева и Круглова споделиха интересни неща по този въпрос. Те са на мнение, че това подобри имунитета и състоянието на всеки, който се стреми да е здрав в студените месеци.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
По този повод, цитрусовите плодове е препоръчително да бъдат включени в менюто почти веднага с настъпване на първите студове. Етеричните масла, съдържащи се в портокалите и грейпфрутите, тонизират и подобряват настроението, а това е от изключителна важност за есенния период. Също така, не забравяйте за здравословните мазнини: ядки, зехтин, мазна риба, авокадо.
Горещите зеленчукови крем супи с тиква, пащърнак, сладък картоф – са предназначени точно за този сезон. Те ще забързат метаболизма и ще затоплят тялото. Можете да добавите още лук и чесън към ежедневното меню. Яжте сезонни зеленчуци, гъби, тиква, тиквички, ряпа, цвекло, зеле - те ще набавят витамини и минерали, необходими на организма към менюто, отбелязват Писарева и Круглова и добавят, че през този сезон трябва да се наблегне на сезонните продукти.
Круглова от своя страна каза, че ястията от тиква трябва да бъдат включени в менюто, тъй като този продукт има бета-каротин и витамин А.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Ябълките, прасковите, кайсиите този сезон съдържат изобилие от витамини и минерали. ПО въпроса за зеленчуци, то такива са доматите, краставици, чушките - те съдържат витамин С, карбоксилна киселина, която е необходима за нормалната функция на имунната система, споделя диетологът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Според Круглова към менюто могат да се прибавят традиционни за есента подправки, сред които джинджифил, чесън, канела, но това не е чак толкова необходимо. Джинджифилът и чесънът имат антимикробни ефекти, но това не е чак толкова важно, ако говорим за лечение. По-скоро трябва да се смята за превантивна мярка, обяснява експертът.
По-рано тази седмица диетолог назова есенните плодове, които укрепват имунната система. Те съдържат много витамин С, полезни органични киселини, разнообразие от витамини и минерали. Такива са боровинките, които подобряват имунитета благодарение на голямото количество витамин С, полезни органични киселини, различни витамини и микроелементи. Тези плодове могат да се съхраняват дълго време без термо обработка, като в същото време съхраняват полезните си свойства. Още нещо, тези есенни плодове имат ниско съдържание на захар - не повече от 10%.