Красивата орхидея може да се намери в много домове, но след покупката от магазин, не всеки може да накара растението да цъфти отново. Ето защо, преди да купите орхидея, трябва да научите повече не само за грижите, но и за това какви грешки не трябва да правите.
Особености на орхидеите
Корените на растението имат уникална структура. Те не се нуждаят от почва, не се вкореняват в нея, консумират само тор и влага. Освен това, те могат да абсорбират вода дори от въздуха.
Още: На каква температура се гледа орхидея през зимата?
Стъблата обикновено са дебели, издути или веретеновидни - луковици или псевдолуковици. Те съхраняват влага и хранителни вещества, които използват при необходимост.
Листата най-често имат плътна, кожеста структура. Те могат да натрупват запаси от вода и храна.
Цветовете се състоят от три венчелистни чашелистчета, между които има три венчелистчета. Средната е устната, по-странична. Цветът има 1 или 2 тичинки, които са сраснали с плодника.
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Грешки при отглеждането на орхидеите
1. Твърде много светлина
Ако поставите цветето на слънчев прозорец на пряка слънчева светлина, листата могат да изгорят. Това е особено вярно през лятото, когато слънцето е особено агресивно.
Ако не е възможно да поставите саксията на по-подходящо място, тогава сянка през деня може да се създаде изкуствено. Саксията може да се постави и зад по-високи листни растения, които ще се превърнат в жив щит от парещите лъчи на слънцето.
Още: Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна
2. Често поливане
Орхидеята обича висока влажност (около 70%), но не в земята, а във въздуха.
Следващото поливане трябва да се извърши, когато най-големите листа са покрити с набръчкана мрежа (средно веднъж на всеки една и половина до две седмици, по-често през лятото). Също така нуждата на растението от влага може да се определи от повърхностните корени: върху тях ще се появи белезникаво покритие. За поливане водата трябва да е топла и филтрирана (дъждът е по-добър), тъй като чешмяната вода за стайни цветя е много твърда.
3. Грешки по време на пресаждане
Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат
Тъй като орхидеята е диво растение, тя не обича пресаждането. По принцип е оптимално почвата да се сменя веднъж на няколко години. Саксията може да се остави същата, като се добави само нов субстрат.
4. Грешно време за поливане
Може да изглежда изненадващо, но е важно да полеете цветето си в точното време. Не трябва да поливате растението вечер. Вечерта температурата пада, така че почвата няма да има време да изсъхне напълно и вътре в саксията ще се образува конденз, което ще доведе до стагнация на влага, която е опасна за корените. Най-добре е да се полива рано сутрин, което важи и за всички останали стайни растения.
5. Листата са пожълтели, което означава, че трябва да се поливат.
Друга често срещана грешка е да се объркат всички болести по растенията с недостатъчно поливане. Листата могат да пожълтяват по няколко причини, включително липса на минерали (желязо, калий), стресова ситуация (температурата се е променила драстично), корените са повредени или гният.
6. Твърде висока температура
Ако една орхидея стои на топъл прозорец над радиатор през цялата година, тя може да расте, но няма да цъфти. За да направите това, растението трябва да създаде стрес под формата на хипотермия. Оптималната температура е от 17 до 24 °C. Тази температура обаче не може да се поддържа в цялата стая, така че цветето може да се постави на балкон или лоджия за няколко седмици. Основното е да внесете орхидеята в къщата преди първата слана.
За да може растението да расте и периодично да се радва на буен цъфтеж, е важно да спазвате правилата за грижа и да избягвате изброените грешки. Ако разберете навреме какво се е случило с орхидеята и каква е грешката, можете бързо да се справите с проблема и да предотвратите развитието на болест или смърт.