Сред най-почитаните зимни църковни и народни празници е денят на свети Игнатий Богоносец. Игнажден (20 декември) е свързан с много традиции и обичаи, най-характерният сред които е Полязване – гадаене каква ще е годината според това какъв е първият човек, прекрачил прага на дома на Игнажден. По стара традиция се гадае бъдещето и по сънищата на Игнажден.
Още: Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?
Сънищата на Игнажден какво символизират и какво се опитват да ни кажат?
Гадаенето на бъдещето по сънищата е познато още на древните общества в Египет и Гърция. 3100 г. пр.н.е. царете в Месопотамия определяли най-тежките и важните си решения за управление на царството си въз основа на тълкование на своите сънища.
Дедите ни също се доверявали на символиката на сънищата на Игнажден и се опитвали да ги тълкуват и разгадават. Сънищата на Игнажден според поверията са пророчески и всичко, което ни очаква през годината, е закодирано в тях. Именно в навечерието на празника може да ви се присъни бъдещето такова, каквото ще бъде. Най-пророчески са картините от сънищата по време на т.нар. мръсни дни – след Игнажден до Нова година, когато няма случаен сън и всичко, което ни се присъни по това време, има точно определена причина.
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Поверия и обичаи за "мръсните дни"
Наричат тези дни още погански. Караконджули, вампири, таласъми и всякакви чудати и страховити създания нахлували от мрака в живота на хората, момите гадаели кой ще е женихът им, а всеки сън имал скрито послание и подсказвал бъдещето. Старите хора казват, че се вълнували от сънищата, но и се страхували от тях, ако били кошмарни и лоши. От тях имало как да се предпазят обаче – поверието гласяло, че лош сън не се разказва, за да не се сбъдне. Това поверие вероятно сте чували от своите баби и пазите за себе си лошите сънища.
Периодът на "мръсните дни" се различава в различните краища на страната – докато в Западна, Централна, Южна България и други региони от страната те започват на Рождество Христово, в Североизточна България мръсните дни са от Игнажден до Йордановден. Именно там най-често ще чуете да се говори за пророчески сънища на Игнажден, като това е свързано с вярването, че всеки сън през мръсните дни не е сън, а връзка с свръхестественото, с отвъдното, послание за живите и най-вече за сънуващия.
По време на мръсните дни не се перяло, не се работело не се излизало след заник слънце, не се зачевали деца, за да не станат вампири. Деца, родени в тези дни били болнави и имали проблеми. Хората носели чесън в себе си, за да се предпазят от злите сили.
На фона на всички тези страховити разкази, поверия и легенди, не е изненадващо, че хората се страхували от лошите си сънища през мръсните дни и на Игнажден, и всячески се стремели да ги разгадават, за да са подготвени за онова, което ги очаква, и да се предпазят.
Още: Каква трябва да е трапезата на Игнажден?
Освен сънищата и мислите имат магическа сила на Игнажден – изразът "Внимавай какво си пожелаваш, за да не се сбъдне", има особена сила на празника. Мислите се материализирали, а видяното в съня – сбъдвало
Това, че Сънищата на Игнажден са пророчески, не бива да ви плаши. Не всеки лош сън се сбъдва, а и тълкуванието му според съновниците би могло да е различно, така че притесненията са излишни, но запазете съня за себе си и не го правете достояние за другите. Може да разгадаете съня – и добрия, и лошия, като използвате съновник. Първата книга с посочени тълкувания на сънищата е изключително стара, като днес нямате нужда от нея. Онлайн съновници на един клик разстояние ви очакват, за да разгадаете своите сънища на Игнажден.