Всяко домакинство има в хладилника си краве сирене, още повече през топлите месеци, когато го добавяме в най-различни салати. Да, обаче мнозина предпочитат да купуват сирене „Дунавия“, което е познато у нас от над 50 години.
Още: Нумерологична прогноза за 28 април 2025 според датата на раждане
Още: Топ 5 разядки за агнешко месо
Каква е разликата между саламурено сирене и Дунавия?
Оказва се, че на пазара има много млечни продукти, които се етикетират като Дунавия, но нямат нищо общо с оригинала. Разликата между саламуреното сирене и Дунавия е единствено в технологията на приготвяне.
Още: Учени: Млечните продукти са по-полезни за червата ви, отколкото предполагате
И в двата случая се използва пълномаслено краве мляко. Но при Дунавия то се пастьоризира при 70 °С и се охлажда до 55 °С. След това идва ред на ултрафилтрацията под налягане, която има за цел за извлече водата и казеина.
Още: „Направи си сам“: 3 японски концепции за щастие
Още: Томина неделя е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
След това сиренето отново се пастьоризира при 80 °С и охлажда до 32 – 34 °С. Идва ред на донавянето на сирищна мая и закваска от млечнокисели бактерии. Следващата стъпка от дългия процес е зреене около 24 часа, прибавяне на 3% сол и пълно зреене около 30 дни, като температурите се регулират по дни.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 27 април /валутен калкулатор/
В крайна сметка се получава сирене, богато на протеини. При този дълъг процес за получаване на Дунавия голяма част от хранителните вещества остават в крайния продукт, а не изтичат в суроватката.
Още: Кои признаци подсказват, че сиренето е развалено?
Още: Стихотворение на деня, 27 април, от Дора Габе
Още: Какво никога не се прави на Томина неделя?
7 причини да жадувате за млечни продукти