На 31 октомври 1517 г. католическият монах Мартин Лутер заковава своите тези на вратата на църква в германския град Витенберг. Такава е легендата. Може би не е заковал листа с тези, но те бяха оповестени. Мартин Лутер настоявал за реформи на Римокатолическата църква. Католическата църква отхвърлила тези искания. В отговор възниква протестантско или евангелско движение. Ето само някои от разликите между католическата и евангелската църква.
Църковен статут
Католическата църква твърди, че е единствената истинска универсална църква, оглавявана от папата. Протестантите нямат нито една църква. Има много направления и църкви, които се признават за еквивалентни.
Папа
Католиците почитат всеки папа като върховен понтифекс, суверен на светия трон, наследник на апостол Петър и викарий на Исус Христос на земята.
Протестантите, напротив, са сигурни, че такова тълкуване противоречи на библейските завети. В протестантска или евангелска църква няма толкова строга йерархия, както в католическата.
Клер и йерархия
Ръководенето в сан за католически епископи, свещеници и дякони е акт на посвещаване на целия живот на Христос. Предполага се, че свещеникът е по-близо до Бога, отколкото папството.
Евангелската църква не счита ръкополагането за тайнство. Сан е ритуал за призоваване на християнин в служение на публично проповядване. По принцип всеки мирянин може да извършва това служение. Повечето клонове на протестантството позволяват жени да бъдат ръкоположени.
Знаете ли колко са католиците в България?
Евхаристия или Свето Причастие
Този ритуал датира от Тайната вечеря и трябва да напомня на вярващите за Страстите и Възкресението Господне.
В Католическата църква обредът на причастие може да се извърши само от ръкоположен свещеник. Само той е в състояние да превърне хляба и виното в тялото и кръвта на Господа. Привържениците на други християнски църкви нямат право да вземат причастие в католическите църкви.
В Евангелската църква церемонията може да се извърши от всеки вярващ. Всички кръстени християни имат право да се причестяват.
В Римокатолическата църква безбрачието е задължително за всички духовници и монаси. На него се гледа като на обет за неразделна служба на Бог.
Католическата църква вече не отхвърля разводите, съжителството без брак и изневярата
В Евангелската църква обетът за безбрачие също е приемлив, но на доброволна основа. Самият Мартин Лутер му отказва и през 1520 г. се жени за бившата монахиня Катарина фон Бора.
Римокатолическата църква почита Пресвета Дева Мария като Богородица и Небесна царица. Протестантите посочват, че в самата Библия няма указания за избавлението на Дева Мария от първородния грях и нейното възнесение.
Същото е и с почитането на светците. Католическата църква е канонизирала над 4000 светци. Католиците се молят за тяхното застъпничество, покланят се на светите мощи и вярват в тяхната чудотворна сила. Протестантите категорично отхвърлят това. Те вярват, че вярващите не се нуждаят от ходатайство, те са свободни да обърнат молитвите си директно към Бога.