Няма начин да не сте срещали някой от двата термина, пазарувайки в магазина. Всъщност, почти всички пресни млека, които се предлагат на пазара, са пастьоризирани. Но какво точно се крие зад тази дума и въобще има ли нещо общо с кондензираното мляко?
Още: Ето какво се случва с вашия сексуален живот, ако имате дефицит на цинк
Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави
Между двата вида мляко има доста голяма разлика, както във външния вид, така и в начина на кулинарна обработка и съхранение.
Пастьоризираното мляко за кратко е загрято до висока температура, след което веднага е изстудено. Този процес на пастьоризация е с дълбоки корени и идва от Луи Пастьор. Френският начин е намерил начин да забави растежа на микроорганизмите и да удължи срока на годност на продукта.
Кондензирането обаче е доста по-сложен процес. То се получава чрез пастьоризация и впоследствие изпаряване на част от водата, съдържаща се в млякото, при продължително варене. Спокойно можем да кажем, че това е частично дехидратирано мляко, чиято масленост е не по-ниска от 7.5 процента. То най-често се продава в консерви.
Още: Велика събота е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
Още: Великден 2025: Традиции, обичаи и забрани
Що се отнася до начините на консумация, всички сме запознати за какво може да се използва прясното пастьоризирано мляко. Кондензираното на свой ред се включва в множество сладкарски рецепти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Благодатният огън в Йерусалим: История и факти за ЧУДОТО, което се случва всеки Великден
Още: Апетитно домашно пържено кюфте със златна, хрупкава коричка, като да си щракнеш с пръсти