Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как влияе усещането за самота на тялото ви?

04 ноември 2024, 18:00 часа

Чувството за самота е универсално. Независимо дали сте се преместили в нов град, където не познавате никого, или ви е трудно да излезете заради лошото време навън, самотата е нещо, което всички изпитваме.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Въпреки че най-често свързваме самотата с нейното въздействие върху психичното здраве и емоционалното благополучие, тя може да има и значително отрицателно въздействие върху физическото ни здраве.

1. Повишени нива на кортизол

Още: Защо хората се чувстват депресирани и самотни през есента?

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Интензивната самота може да предизвика физическа реакция на стрес. Изследванията показват, че при хората, които изпитват интензивна самота, често се наблюдават повишени нива на хормоните на стреса като кортизол - хормони, които след това могат да опустошат различни телесни системи. Повишените нива на кортизол са свързани с тревожност и депресия, както и с повишено кръвно налягане, диабет, отслабен имунитет и др. 

2. По-висок риск от сърдечни заболявания

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Една от по-малко обсъжданите, но значими последици от самотата е нейното въздействие върху здравето на сърдечносъдовата система. Това включва повишена вероятност от развитие на коронарна болест на сърцето. Освен това хроничното чувство на изолация често завършва с повишено кръвно налягане - основен рисков фактор за сърдечни заболявания.

3. Отслабена имунна система

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Паник атаки и депресия - защо високият интелект обрича на провал

Чувството за хронична самота може да има значителен ефект и върху имунната система на организма. Слабите междуличностни връзки влошават имунната защита на организма - правейки го по-уязвим към инфекции - и засилват възпалителните реакции. Това може да доведе до хронично възпаление, което е свързано с дълъг списък от здравословни проблеми, като артрит, диабет тип 2 и болестта на Алцхаймер.
 
4. Нарушаване на съня

Друг неприятен и опасен ефект от стреса от самотата: нарушаване на циклите на съня. Нарушеният сън е свързан със затлъстяване, хормонален дисбаланс и влошаване на когнитивните способности.
 
Какво можете да направите, за да се чувствате по-малко самотни?

За щастие, има много неща, които можете да направите, за да помогнете в борбата със самотата и социалната изолация. Ето какво предлагат експертите:
 
1. Участие в живота на общността

Участието в обществени събития или присъединяването към местни клубове може да осигури чувство за принадлежност. То може също така да предостави повече възможности за последователно социално взаимодействие. Ако сте родител, можете да се присъедините към родителския комитет на училището на детето си или да се свържете с кметството на вашия град, за да разберете за възможностите да помагате в обществени събития.

Още: Котка или куче да вземете след 60, за да живеете по-дълго?

Друг лесен начин за това е доброволчеството. Участието в доброволческа дейност може да ви свърже с други хора, да ви даде усещане за цел и да подобри социалната ви среда.

2. Занимавайте се с хобита и интереси

Освен това можете да се занимавате с хобитата и интересите си като начин да останете заети и свързани. Присъединяването към групи или класове, свързани с лични интереси, може да ви свърже със съмишленици и да насърчи нови приятелства. 

Вземете курс по готварство, потърсете група за пешеходен туризъм или се присъединете към клуба за книги на местната библиотека, например.

3. Интернет комуникация и телефонни разговори

Използването на технологиите за поддържане на връзка с приятелите и семейството, особено когато физическото разстояние е пречка, може да помогне за поддържане и укрепване на отношенията. Редовното проверяване на връзката със семейството и приятелите, дори и да е само кратък разговор, може да помогне за изграждането и поддържането на отношенията.
 
4. Физическа активност

Физическата активност също е жизненоважна, изследванията я свързват с по-ниските нива на самота и социална изолация. Груповите занимания с физически упражнения или спортните отбори не само подобряват физическото здраве, но и предлагат социално взаимодействие.

Освен това записването за планирано събитие, като например курс по йога, също може да помогне, когато се чувствате самотни.

5. Осъзнатост и терапия

Практики като осъзнатост могат да помогнат за справяне с чувството на самота. В някои случаи терапията може да бъде полезна за справяне с основните проблеми, свързани с изолацията. Можете да предприемете голяма стъпка, като например да намерите терапевт и да ходите на седмични сесии, или по-малка, като например да изтеглите приложение за медитация на телефона си и да опитате за 5 минути. 

6. Излезте навън

Излизайте от дома си всеки ден без изключение. Изследванията показват, че излизането навън може да повиши чувството за благополучие. Така че, дори ако просто се разходите набързо из квартала, ще откриете, че с постоянство започвате да се чувствате по-добре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес