За българите хлябът е свещен, а питката е неразделна част от обредите и традициите, замесвана както на най-светлите празници, така и за тъжни обреди. Дните,посветени на светците в християнската религия, са и църковни, и народни празници, на които обикновено по традиция домакините приготвят питка. На Антоновден, който честваме на 17 януари, се меси обредна содена питка за здраве.
Антоновден – традицията повелява
Денят, посветен на паметта на св. Антоний Велики – Антоновден – е християнски и народен празник, свързан със стари български обичаи и обреди за здраве и благоденствие. У нас на 17 януари – денят на кончината на св. преп. Антоний Велики, основал монашеството, личен празник – имен ден – празнуват десетки хиляди българи, кръстени на светеца и носещи името Антон, Антония и производните на тях.
Традицията повелява на Антоновден да не се работи и особено да не се шие и плете, за да не зашият домакините болестите в дома си. Според легенди на Антоновден се събират болестите, за да се подготвят да поразят хората, поради което жените трябва да се занимават само с обичаите и приготвянето на обредната трапеза и питка за Антоновден, за да не ги разгневят и да пощадят те дома им. Свързват Антоновден най-вече с шарката, наричана лещенка заради формата и вида на обрива, който причинява, и чумата и по тази причина на празника домакините варят леща и приготвят обредна питка, от която оставят на тавана и на чумата, наричана Леля, за да я омилостивят и да пощади тя семействата и децата им.
Още: Знаете ли как се приготвя хляб без месене
Леля наричат чумата в Разградско, а Антоновден там е познат като Лелинден. По тези места имат стара традиция да приготвят за празника малки питки с мед и да ги раздават за здраве на съседи и приятели. В миналото, когато чумата не е била само свръхестествено същество, а реална болест, която поразявала всичко по пътя си, традициите се спазвали стриктно, заради страха от болестта. Днес в много краища от страната домакините продължават да месят питка за Антоновден – традициите са живи, корените – съхранени, а вкусът на питката си заслужава да опитате да я приготвите за празника. С тази лесна рецепта за обредна питка за Антоновден ще приготвите вашата бързо и без да срещнете трудности, дори да сте начинаещи в кухнята и още повече – в приготвянето на обреден хляб.
Питка за Антоновден – рецепта по-лесна, отколкото очаквате
Още: Може ли питката за Бъдни вечер да е с мая
Традиционната обредна питка за Антоновден е содената питка. Специално омесени за празника содени питки, намазани с мед, се раздават на Антоновден на съседи за здраве. В някои краища са намазвали содените питки с петмез, но рецептата, която ви предлагаме, е с мед. Важно е и да надупчите с вилицата тази обредна питка, тъй като се раздава за здраве – да пази децата от шарка и да не се „надупчат“ от лещенката – едрата шарка. За да приготвите питка за Антоновден са ви нужни:
- брашно – ½ кг., бяло, не се подвеждайте по пълнозърнести и други брашна, познати днес, бабите ни са нямали избор, поради което бялото брашно е традиция и единственото, което препоръчваме;
- кисело мляко – 400 гр., потърсете истинско кисело мляко, с имитиращ продукт няма да получите истинска вкусна и топяща се в устата питка;
- 1 яйце;
- растителна мазнина – олио – 2 супени лъжици;
- сода - ½ ч.л.;
- бакпулвер - ½ пакетче;
- мед.
Питка за Антоновден – как да я приготвите
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
- Кипнете киселото мляко със содата.
- Добавете 2 чаши от брашното, бакпулвера, олиото, щипка сол, щипка захар и разбъркайте добре.
- Добавяйте постепенно още брашно, докато добавите цялото количество.
- Омесете меко тесто върху набрашнена повърхност, за да не залепва.
- Изпечете в намазнена тава на 180 градуса за 30 минути. Не загрявайте предварително фурната.
- Намажете готовата питка с яйце и запечете.
- Намажете с мед и поднесете.
Какво се слага в питката за Бъдни вечер из страната?