Както казват възрастните хора, за да стане харен (хубав) домашният суджук от свинско и телешко меси, има няколко тънкости, които задължително трябва да спазвате при приготвянето му. Ако сте начинаещ, задължително следвайте тези стъпки, за да не се объркате, и спазвайте точни грамажи. А когато натрупате опит, можете да си позволите и да експериментирате с различни съставки и подправки.
Необходими продукти (за 1 кг смес)
- 600 гр. телешко месо (за 60%);
- 400 гр. тлъсто свинско месо (за 40%);
- 30 гр. готварска сол;
- 10 гр. захар;
- 5 гр. черен пипер;
- 5 гр. чесън на прах;
- 5 гр. кориандър;
- сушени свински черва за пълнене (от тънките, 30-40 мм);
- брашно за овалване.
Още: Какви особености има при сушенето на суджук
Приготвяне на месото за суджука
Месото се смила на едрата решетка на машинката, като се пускат едновременно късчета свинско и телешко за по-добро размесване.
Към каймата се добавят всички подправки и се размесва много старателно.
Поставя се в пластмасов или стъклен съд (никога метален, че да не промени вкуса на месото), отгоре се заглажда и се покрива с домакинско фолио като се внимава да не останат мехурчета въздух. Оставя се на студено за 18-24 часа.
Още: Как най-бързо да изсушим любимия суджук
1 час преди пълненето червата се накисват в хладка смес от вода и оцет в съотношение 5:1 (оцетът е необходим, за да се премахне неприятната миризма на свинските черва). След като се разкиснат и набъбнат, червата се изплакват неколкократно със студена вода.
С помощта на приставка за мелачката или на ръка с фуния червата се пълнят стегнато, но не прекалено. Краищата им се завързват с помощта на с помощта на конопен канап.
Ако някъде се наблюдават мехурчета, те се пукат внимателно с помощта на карфица и въздухът се изкарва. Може да се завържат по класическия начин на подкови.
Още: Урок за младите: Как да различим суджука от луканката
Сушене на суджук от свинско и телешко месо
Оставят се да се сушат провесени на студено и проветриво място. На втория, четвъртия, шестия и осмия ден се валират с помощта на точилка или друго подходящо нещо, като не се натиска прекалено силно, така че да не се спукат. Това е необходимо, за да се изкарат евентуално наличните във вътрешността на суджуците въздушни мехури, като при необходимост въздухът пак се изкарва с помощта на карфица.
След последното валиране суджуците могат да се овалят в брашно. Сушат се до готовност, която зависи от много фактори (температура, влажност) и поради това не може да се фиксира точен период от време. Обикновено още поне 10 дни.