Какъв е съставът на кръвта?
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Човешката кръв се състои от еритроцити, тромбоцити, плазма и левкоцити. Въобще, около 8% от телесното тегло на зрял човек е кръв. Жените имат около 4-5 литра, докато мъжете - 5-6 литра. Кръвта в артериите е по-ярко червена от кръвта във вените, защото кислородът е повече в артериалната кръв.
Биомедикът д-р Марсела Лемуш ни разяснява въпроса.
1. Плазмата е течната съставка на кръвта. Това е един от основните кръвни компоненти заедно с тромбоцитите, белите и червените кръвни клетки. Представлява жълтеникава течност и е 55% от кръвта, докато червените кръвни клетки – 44%. Левкоцитите - белите кръвни клетки, и тромбоцитите обемат 1% от общото количество кръв.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Благодарение на това, че има течна съставка, кръвта може да изпълнява своята основна функция: да транспортира вещества в тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Тези симптоми издават, че кръвта ви е започнала да се сгъстява
Накратко, плазмата изпълнява следните функции.
- Пренос на вещества: клетки, хранителни вещества, хормони, отпадъци, лекарства.
- Контролира осмотичното интраваскуларно налягане.
- Защитава организма с помощта на левкоцитите.
- Съхранява протеиновият резерв на организма.
Състав на плазмата
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Плазмата е съставена от вода (около 90%), хормони и ензими, газове (въглероден двуокис и кислород), белтъчини, глюкоза, аминокиселини, витамини и минерални соли.
При даряване кръвта се дели на три: червените кръвни клетки - против анемия; тромбоцити - за лечение или предотвратяване на кървене; и кръвна плазма за лечение на кръвоизливи. Самата плазма се образува и формира в черния дроб.
2. Еритроцитите - червените кръвни клетки
Представляват твърдата, червена част на кръвта и тяхната функция е да транспортират кислород в организма.
Те се формират в костния мозък, имат продължителност на живота 120 дни - а след този интервал се разрушават в далака и черния дроб. Броят на еритроцитите при мъжете в 1 куб. мм е 5 милиона, а при жените - 4,5 милиона, това преброяване се прави чрез кръвна картина. Обичайно е намаляването на количеството на еритроцитите да бъде придружено от намаляване на нивата на хемоглобина, което може да характеризира анемията.
Тази отвара разрежда кръвта и укрепва кръвоносните съдове
3. Левкоцитите - белите кръвни клетки
Изпълняват защитата на организма. Образуват се в лимфните възли, както и в костния мозък. Левкоцитите се състоят от еозинофили, неутрофили, базофили, моноцити и лимфоцити.
Неутрофили: борят се със зарази, причинени от гъбички или бактерии. Неутрофилите унищожават тези агресивни агенти, но след това умират и се превръщат в гной. В случай, че тази гной не се изхвърли от организма, причинява подуване и абсцес.
Еозинофили: борят се с алергични реакции и паразитни зарази.
Базофили: борят се с алергичните реакции и бактериите.
Лимфоцити: най-често се срещат, както личи по назването им, в лимфната система, но също в кръвта има 2 вида: В- и Т-клетки, служещи като антитела против ракови клетки и вируси.
Моноцити: могат да напускат кръвния поток с цел фагоцитоза; тоест, убиват нашественика и предоставят част от този нашественик на Т-лимфоцита с цел образуване на още защитни клетки.
4. Тромбоцити
Чрез образуване на кръвни съсиреци тези клетки прекъсват кървенето. В 1 куб. мм кръв би трябвало да се съдържат до 400 000 тромбоцита.
Ако човекът има тромбоцити, по-малко от нормалното, е трудно да бъде спряно кървенето – това може да предизвика смърт. Но пък, ако са над нормалното, има рискове за формиране на тромби, които да запушат кръвоносен съд, - това може да провокира инсулт, инфаркт или белодробна емболия
Внимание! Статията дава само информация. Не прилагайте самолечение и непременно търсете медик-специалист!