Ако някога сте имали лош сън (а кой не е имал?), вече знаете колко ужасно може да е усещането. Раздразнителност, летаргия, ниска производителност - просто не сте себе си. Дори една нощ може да причини това, така че не е чудно, че хроничният лош сън може да се отрази на психичното ви здраве.
Връзката между съня и психичното здраве е двупосочна: Ако не спите добре, рискът от депресия, тревожност и други разстройства се увеличава. След това психичните състояния на свой ред могат да предизвикат нарушения в съня.
Какво е „добър“ сън?
Още: Съвет от лекаря: Как да подобрите качеството на съня си
Повечето възрастни се нуждаят от около 7 до 9 часа сън на нощ. Наред с количеството е важно и качеството. Доброто качество на съня означава, че заспивате сравнително бързо, спите през цялата нощ без прекъсване и се събуждате отпочинали. Има някои прости стъпки, които можете да предприемете, за да си починете по-добре още тази вечер:
Придържайте се към постоянно време за сън/бодърстване: Лягайте си и се събуждайте по едно и също време всяка вечер и сутрин. Последователният график на съня може да ви помогне да заспивате по-ефективно и да спите по-качествено.
Оптимизирайте спалнята си за сън, като я направите тъмна, хладна и тиха: Затъмняващите завеси могат да помогнат, а ако не можете да контролирате шума, опитайте с машина за бял шум.
Използвайте здравословни средства за сън: Натуралните помощни средства за сън могат да бъдат прост и удобен начин да помогнете на тялото си да се подготви за добра почивка.
Още: Учените са посочили ефективен нелекарствен начин за подобряване на съня
Не влизайте в кухнята: Избягвайте големи количества храна, кофеин и алкохол в рамките на няколко часа преди лягане.
Управлявайте излагането си на светлина: Излагайте се на светлина веднага след събуждане, а близо до времето за сън я приглушавайте и избягвайте екраните. Това помага да настроите часовника на тялото си, така че то да знае кога да се събуди и кога да се успокои, за да си почине.
5 важни ползи за психичното здраве от добрия сън
1. Осъществявате повече положителни взаимодействия
Още: Тази позиция на сън натоварва вените и ограничава притока на кръв
Докато спим, мозъкът ни е зает с обработката на нова информация, спомени и емоции. Без достатъчно сън сме склонни да реагираме по-емоционално. Например, ако някой се изпречи пред вас на опашката, искате ли да го оставите там (или да му направите забележка спокойно и любезно), или да избухнете и да изкрещите на човека? Ако дадете на мозъка си почивката, от която се нуждае, за да свърши цялата си работа, това ще ви помогне да се контролирате поведението си в социална среда.
2. Решавате проблемите по-ефективно
Всички ние имаме проблеми за решаване и вземаме големи и малки решения всеки ден. Изследванията показват, че сънят улеснява решаването на проблеми. Помагат както процесите, които протичат в мозъка, докато спим, така и ползата от това, че сме отпочинали.
3. Имате по-малко стрес
Липсата на сън изпраща сигнал на тялото, че е в опасност, което предизвиква физическа реакция на стрес. Телата ни са проектирани да се справят с пристъпи на стрес, последвани от почивка и релаксация. Но ако често сте лишени от сън и изпитвате хроничен стрес, това може да доведе до симптоми като тревожност, депресия, раздразнителност или пристъпи на паника.
4. Имате по-добър фокус
Адекватният сън помага за концентрацията, вниманието, паметта и креативността. Казано по-просто, редовният качествен сън може да ви помогне да не изоставате от задачите и да учите по-ефективно. Това не само улеснява ежедневието ви, но и може да ви помогне да намалите ежедневния стрес.
5. С подобрено настроението сте
Изследванията показват, че липсата на сън не само се свързва с депресия, тревожност, раздразнителност и други негативни емоции, но и че може да притъпи така наречения „положителен афект“, т.е. емоции като радост и ентусиазъм. Така че качественият сън не само може да ви помогне да се чувствате по-добре като цяло, но и да се наслаждавате на удоволствията от живота.